Nejnovější zprávy: Dny NATO v Mošnově navštívilo 220.000 lidí, tedy stejně jako loni Při hromadné autonehodě se zranilo sedm lidí

Byznys

Průmyslové srdce republiky bije silněji, podniky v kraji loni utržily 513 miliard

Průmyslové podniky v Moravskoslezském kraji v loňském roce utržily celkem 513 miliard korun. Oproti roku 2014 to byl nárůst o 42 miliard korun, respektive o 7,8 procenta.

Tržby moravskoslezských průmyslových podniků byly po středočeských druhé nejvyšší v republice a jejich nárůst třetí nejvyšší po Olomouckém a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Úřad v kraji sledoval 243 průmyslových podniků, které mají nejméně sto zaměstnanců. O rok dříve bylo takových podniků v kraji 227. Počet podniků je po Jihomoravském kraji druhý nejvyšší v zemi.

Moravskoslezské podniky zaměstnávají mezi všemi kraji nejvíce lidí. Loni jich bylo průměrně 109.834, což oproti předchozímu roku představuje nárůst téměř o 5000. Jejich průměrná hrubá mzda ale byla až šestá nejvyšší v zemi.

Zaměstnanci moravskoslezských průmyslových firem loni brali průměrně 28.350 korun měsíčně (o rok dříve 27.780 korun), přičemž průměr za celou republiku činil 28.897 korun (v roce 2014 to bylo 28.217 korun). Nejvíce loni brali zaměstnanci průmyslových podniků v Praze, v průměru 34.912 hrubého měsíčně.

Moravskoslezský kraj je centrem hutního průmyslu. Je jediným místem v Česku, kde se těží černé uhlí, toto odvětví se však v kraji potýká s existenčními problémy a počet zaměstnanců v něm klesá.

V kraji naopak stále přibývá firem z oblasti automobilového průmyslu, strategickým investorem je jihokorejská automobilka Hyundai v průmyslové zóně v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

Foto dne