Společnost
04/06/2017 ČTK

První dny zákazu kouření v ostravských hospodách? Méně lidí, stížnosti na kuřáky venku

Ostravští městští policisté zatím v souvislosti s protikuřáckým zákonem nezaznamenali výrazný nárůst přestupků.

Strážníci už ale řešili, jak oznámení o kouření v restauraci, tak i několik případů rušení nočního klidu lidmi, kteří kouřili před podniky, řekla vedoucí úseku prevence a propagace Michaela Michnová. Majitelům restaurací ale protikuřácký zákon vadí, přestože si na něj lidé postupně zvykají.

V ostravském rockovém klubu Barrák se v pátek konal první koncert od zavedení zákazu kouření. Vystoupila na něm mimo jiné slovenská punková legenda Davová psychóza a žádný z několika desítek návštěvníků nepropadl pokušení zapálit si uvnitř klubu.

„Máme slušné návštěvníky. Všichni chodí kouřit ven. Pokud by si tady ale někdo zapálil, tak ho samozřejmě podle zákona vyzvu, aby toho zanechal,“ řekl provozovatel klubu Marcel Palovčík.

On sám je kuřák a se zákazem nesouhlasí, považuje ho za zásah do svobody podnikání. „Všude je hromada nekuřáckých hospod. Běžně do nich chodím s kamarády a chodím kouřit ven. Vadí mi, že teď je to pro všechny nařízené. Pro nás kuřácké hospody je to konkurenční znevýhodnění,“ řekl Palovčík.

Jeden z návštěvníků koncertu Ondřej Fulneček řekl, že je pro to, aby se v hospodách nekouřilo, i když mu někdy trochu vadí, že musí chodit někde i dvě patra po schodech ven. Má i elektronickou cigaretu, která je podle zákona v restauracích povolená. „Setkávám se ale s tím, že obsluha neví, jestli se elektronická cigareta může v hospodě kouřit, nebo ne,“ dodal Fulneček.

Protikuřácký zákon kritizuje i jednatel restaurace U peciválů ve Stodolní ulici v centru Ostravy David Žingor, a to i přestože někteří klienti si opatření pochvalují, protože méně vykouří.

Podle něj ale nyní nepřišla do podniku řada zákazníků, kteří ho běžně navštěvovali. „Měl jsem mnohem menší tržby,“ podotkl. Doufá proto, že jde jen o přechodnou situaci a klienti se do podniku opět vrátí.

„Beru to jako zásah do mých podnikatelských aktivit a myslím si, že mi nikdo nemá co říkat, jak provozuju svůj podnik,“ míní Žingor. Přiznal, že kdyby se v restauraci nevařilo, změnil by ji na kuřácký klub.

Servírka z restaurace Beseda v Ostravě-Heřmanicích Lucie Šnytová tvrdí, že návštěvníci se s opatřením smířili, i když občas se ještě někdo zapomene a požádá ji o popelník.

Přímo v restauraci se nekouří už delší dobu, ale nově nemohou lidé kouřit ani na terase, protože je zastřešená, což podle Šnytové nesou hůře, než zákaz kouření uvnitř podniku. „Zatím jsem se s většími problémy nesetkala, i když jsou takoví špekulanti, kteří vystrčí ruku přes zábradlí a tvrdí, že pod terasou nekouří,“ podotkla Šnytová, která zákaz rovněž považuje jen za další zbytečné omezování.

Městští strážníci zatím speciální kontroly provozoven, které by se zaměřovaly pouze na porušování protikuřáckého zákona, nedělají. Při pravidelných kontrolách souvisejících s podávání alkoholu mladistvým se ale budou zaměřovat i na tuto problematiku.

Dopady protikuřáckého zákona si chce v příštím týdnu vyhodnotit i ostravský městský obvod Mariánské Hory a Hulváky, který má po městské části už několik měsíců rozmístěno zhruba 300 speciálních popelníků na nedopalky.

Vedení obvodu totiž vadilo, že se všude povalovaly. Pokud by se ukázalo, že jich je v okolí některých podniků více, není vyloučeno, že obvod změní stávající rozmístění speciálních košů.

Sdílejte článek