Politika
01/05/2016 ČTK

Referendum v Ostravě-Jihu je neplatné, přišla jen hrstka voličů

Místní referendum v ostravské městské části Jih svolané kvůli slučování základních škol v Mitušově ulici je neplatné. K urnám dnes přišlo 3,57 procenta oprávněných voličů, což je zhruba desetina počtu potřebného k tomu, aby výsledky referenda mohly být uznány.

Pro platnost referenda by minimální účast musela dosáhnout alespoň 35 procent. Mluvčí radnice Martina Gavendová doplnila, že v obvodu je 86.394 oprávněných voličů, v referendu bylo vydáno 3083 hlasovacích lístků.

Volební místnosti se v nejlidnatějším ostravském obvodu otevřely v 10:00 a obyvatelé této městské části do nich mohli přicházet do 18:00.

V referendu odpovídali na dvě otázky. Hlasovali o tom, zda souhlasí se sloučením dvou základních škol v Mitušově ulici, proti němuž se postavili rodiče i učitelé. Zároveň se vyjadřovali k tomu, zda souhlasí s tím, aby slučování či rušení základních a mateřských škol předcházelo veřejné projednání s občany a zpracování odborné koncepce nezávislou třetí osobou.

Převážná většina hlasujících vyjádřila nesouhlas se slučováním škol a zároveň podpořila návrh na veřejné projednávání a odbornou koncepci.

Někteří lidé, kteří dnes k referendu zamířili, novinářům řekli, že nesouhlasí s postupem radnice, která o chystaném sloučení škol podle nich s rodiči dostatečně nekomunikovala. Poukazovali také na to, že spojením škol obvod přišel o kvalitní školu rodinného typu.

Jiní zase tvrdili, že hlasovali proto, že nechtěli, aby referendum bylo jen zbytečným mrháním peněz. Náklady na uspořádání referenda obvod odhaduje přibližně na 3,5 milionu korun, jde především o mzdové náklady na volební komise a materiální zajištění referenda.

Přestože účast v referendu pro jeho platnost nepostačuje, Pavel Janík z přípravného výboru referenda řekl, že výsledek považuje za úspěch. „Jsme nadšeni, že lidé neuvěřili propagandě, která proti nám byla,“ uvedl Janík.

Doufá, že výsledky referenda, přestože není platné, by mohly přimět některé zastupitele ke změně názoru. „Budeme se snažit apelovat na některé zastupitele, jestli nezváží změnu svého postoje,“ dodal Janík.

Radní pro oblast školství Adam Rykala (ČSSD) uvedl, že kvůli nepříznivému demografickému vývoji musí radnice dělat i nepopulární rozhodnutí. „Názory občanů však bereme vážně a v dalších krocích k optimalizaci sítě škol budeme více komunikovat s rodiči i učiteli,“ řekl Rykala.

Obě školy v Mitušově ulici se sloučily už letos v lednu. Protestující rodiče se ale s postupem obvodu nechtěli smířit a podařilo se jim získat dostatečnou podporu nutnou k vyhlášení referenda. Radnice slučování odůvodňuje nízkou naplněností škol i skutečností, že školy jsou v těsné blízkosti.

Poukazovala rovněž na to, že ZŠ Mitušova 16 je v lepším technickém stavu než slučovaná ZŠ Mitušova 8. V celém obvodu je podle mluvčí ve školách volných zhruba 6000 míst a naplněny jsou asi z 56 procent.

Sdílejte článek