Byznys
20/08/2017 ČTK

Sníte o životě na zámku? V Moravskoslezském kraji je jich na prodej hned několik

V Moravskoslezském kraji je v současné době na prodej několik zámků. Nově i renesanční a částečně zrekonstruovaný objekt v Branticích na Bruntálsku.

Prodává jej soukromý vlastník, kterému se nepodařilo z památky vybudovat hotel. Stejný osud potkal i zámek v Hnojníku na Frýdecko-Místecku. Naopak zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku se už poněkolikáté snaží prodat stát.

Renesanční a částečně zrekonstruovaný zámek v Branticích na Bruntálsku může zájemce koupit za 16 milionů korun. Památku v podhůří Jeseníků postavil ve druhé polovině 16. století tehdejší kancléř krnovského knížectví Jeroným Reinwald.

Stavbu s 30 místnostmi s původními historickými klenbami, rozsáhlou půdou a s celkem 83 okny současný vlastník částečně zrekonstruoval.

„Cílem bylo ubytovací zařízení hotelového typu s restaurací, vinárnou a také galerie. Projekt počítá se 13 hotelovými pokoji,“ řekl realitní makléř Miroslav Sinér. Kromě Jeronýma Reinwalda byli v minulosti jeho majiteli mimo jiné rod Trachů z Březí, Lichtenštejnové a také obec Brantice.

Právě ta před časem zámek prodala podnikateli ve stavebnictví. Podmínkou smlouvy byla jeho oprava a otevření hotelu. „Domov důchodců jsme tam nechtěli,“ řekl místostarosta Brantic Vlastimil Machů.

Vlastník sice s opravami začal, pak mu ale došly peníze. „Termín dokončení se dvakrát posouval. Naposledy to mělo být letos. Majitel ale s obcí nekomunikuje,“ řekl místostarosta. Dodal, že obec o koupi zámku zájem mít nebude.

Podobně to vypadá i v Hnojníku na Frýdecko-Místecku, kde stojí zámek z první poloviny 18. století. Také jeho majiteli se nepodařilo objekt zcela opravit a vybudovat v něm hotel.

Památka je nyní na prodej za 10,5 milionu korun. I v tomto případě obec o stavbu zájem nemá. „Toto téma je nyní aktuální. Objevují se názory, že by obec měla památku koupit. Já si nemyslím, že bychom měli utratit deset milionů za koupi a pak další desítky za opravu. Bylo by dobré, kdyby přišel vhodný investor, se kterým by obec mohla navázat spolupráci,“ řekl starosta Miroslav Molin.

Naopak zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku už poněkolikáté prodává stát. Cena za památku, přilehlý park i několik dalších budov je 4,9 milionu korun. Starosta obce Dívčí Hrad Jan Bezděk prodej zámku vítá.

„Samotná obec ale nebude o koupi usilovat. Máme jiné investiční priority. Například opravy bytových domů, které jsme v roce 2014 koupili,“ řekl.

Zámek Dívčí Hrad vznikl na místě hradu ze 13. století. Za druhé světové války byl při osvobozovacích akcích výrazně poškozen, shořely mu střechy, krovy a stropy nad druhým patrem.

Opraven byl v 50. letech, kdy mu byly dostavěny i dvě věže. Později se ze zámku stalo skladiště národního podniku Zdravotnické zásobování krizových stavů, který spadal pod ministerstvo zdravotnictví.

Sdílejte článek