Nejnovější zprávy: Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu magnetickou rezonanci Kamion plný cihel zablokoval dálnici u Bravantic

Politika

Soud řeší údajný pokus o podplacení ostravského primátora

Ostravský okresní soud začal dnes projednávat případ podezření z pokusu o podplacení ostravského primátora Tomáše Macury (ANO). Bývalý zaměstnanec společnosti Veolia a zároveň člen odborné komise řešící spolupráci mezi městem a firmou Jiří Lukeš mu podle obžaloby nabídl více než 100.000 korun.

Lukeš obvinění ale popírá. Tvrdí, že se stal obětí politické hry. Macura, který byl také členem komise, dnes k soudu nepřišel, je na dovolené. Soudkyně proto jednání odročila. Pokračovat bude výslechem primátora v dubnu.

„V tomto směru mám absolutně čisté svědomí. Primátorovi jsem žádný úplatek nenabídl. Ani jsem od něho nic nepožadoval. Kauza je politická,“ tvrdil dnes u soudu obžalovaný muž, který je již v důchodu.

Před tím působil jako poradce generálního ředitele společnosti Veolia dříve Dalkia. Ještě dříve byl jeho náměstkem. Domnívá se, že v pozadí mohou být špatné vztahy mezi ANO a ČSSD v Ostravě. Ze sociální demokracie v komisi zasedal hejtman Miroslav Novák a Macurův náměstek Lumír Palyza. „Možná chtěli něco najít na ČSSD. Nic ale nenašli,“ řekl obžalovaný muž.

Lukeš a Macura se jako členové komise, která například kontroluje správnost výpočtu ceny tepla pro Ostravany, poprvé potkali loni 24. února. Macura byl v té době čerstvě zvoleným primátorem.

Z této pozice se stal i členem pracovní komise, společně s ním také jeho náměstkyně Kateřina Šebestová. Podle obžaloby úplatek prostřednictvím primátora Lukeš nabídl i jí. Ani náměstkyně ale dnes k jednání nepřišla. Soudu se nepodařilo doručit jí předvolání. Za město se loňského jednání účastnil i Palyza a moravskoslezský hejtman Novák.

Právě na zasedání komise podle Macury korupční nabídka padla. Souvisela údajně s neoficiálním vyplácením odměn pro členy komise. V minulosti firma vyplácela odměny oficiálně, v roce 2010 to zastupitelstvo ukončilo. Lukeš podle obžaloby Macurovi řekl, že společnost zástupcům města odměny neformálně vyplácí nadále.

„Do obálky dostanou částku přes 100.000 korun. Je to možno chápat jako přilepšení na dovolenou,“ uvedl státní zástupce v obžalobě. Slíbená odměna měla být podle něj na dalším zasedání komise v dubnu.

Lukeš to popírá. Uvedl, že primátora skutečně po jednání o rozhovor požádal. Důvodem ale byla snaha získat záštitu primátora a podporu města při pořádání jízdy veteránů Moravia Rallye. Podporu od města na tento projekt nakonec získal.

Na odměňování členů komise se zeptal sám primátor. „Odpověděl jsem mu, že v minulosti firma oficiálně vyplácela odměny na základě uzavřených smluv,“ uvedl Lukeš při výslechu na policii. Dodal, že se primátora jen zeptal, zda by se v tomto mělo pokračovat.

Lukešův advokát Matej Zachveja ČTK řekl, že skutek kladený Lukešovi za vinu se nestal a ani stát nemohl. „Klient měl od 13. ledna zaplacenou dovolenou na Kubě. Právě z tohoto důvodu se už 24. února omluvil předsedovi komise z dubnového zasedání komise. Tedy z jednání, kde měl podle obžaloby úplatek předat,“ řekl Zachveja. To, že na Kubě pobýval, potvrzuje vízum v jeho pase.

Macura už dříve řekl, že Lukešova slova i s odstupem času vnímá jako korupční nabídku. „Chápu, že to je v rovině tvrzení proti tvrzení. Ta nabídka mi ale učiněna byla, byl jsem povinen ji oznámit,“ řekl primátor.

Foto dne