Společnost
07/02/2019 ČTK

Spalniček je v Moravskoslezském kraji oproti loňsku dvojnásobek

Případů spalniček v Moravskoslezském kraji přibývá.

Hygienici evidují již 12 nemocných, což je dvojnásobek oproti celému loňskému roku. Až na jeden případ všechna onemocnění připadají na Ostravu. Vyplývá to informací krajských hygieniků. Mezi nemocnými je šest dětí a stejný počet dospělých, nejstaršímu je 56 let.

"Třiaosmdesát procent nemocných proti spalničkám nebylo vůbec očkováno, případně bylo očkováno pouze jednou dávkou vakcíny v dětství, která nezaručuje dostatečnou ochranu," uvedli hygienici. Z šesti nakažených dětí jich nebylo naočkováno pět, u dvou byl důvodem nízký věk.

Krajská hygienická stanice v souvislosti s počínající epidemii spalniček provedla rozsáhlá protiepidemická opatření u více než 770 osob. Mimo jiné vydala 135 rozhodnutí ke karanténě u lidí, kteří přišli do kontaktu se spalničkami a jsou k nákaze vnímaví.

Hygienici znovu apelovali na obyvatele, aby v případě podezření na spalničky nejezdili k lékaři, ale svého praktika či pohotovost kontaktovali telefonicky a řídili se jejich pokyny.

Onemocnění se totiž šíří kapénkami a spalničky jsou vysoce nakažlivé. Jeden nemocný nakazí až 18 osob. Rozhodně není vhodné, aby se nemocní do zdravotnického zařízení dopravovali hromadnými dopravními prostředky.

Také rodiče s neočkovanými dětmi proti spalničkám by se měli vyhýbat velkému seskupení lidí. Nejlepší prevenci je podle hygieniků právě očkování. Virus spalniček nemá možnost se šířit, když je proočkovanost nad 98 procent.

Proočkovanost v regionu ale každým rokem klesá, například u čtyřletých dětí představuje 85 procenta, což hygienici označují za velmi nízké.

Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu až po první příznaky, je sedm až 21 dní. Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek.

V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Rozsáhlá epidemie spalniček vypukla v kraji před dvěma lety. V regionu se nakazilo zhruba 130 lidí, mezi nimi i zdravotníci.

Sdílejte článek