Nejnovější zprávy: ​Opět je zde Závišický pedál - cyklovýlet pro rodiče s dětmi i náročné bikery! Slezan osmička není kulturní památkou. Budovu čeká nové využití

Sport

Sparta? Pořád v uvozovkách vládní klub. Musíme mít pokoru, ví kapitán Olesz

Kapitán Rostislav Olesz vede svou vítkovickou partu potřetí do boje play off! Tentokrát stojí v cestě za slávou a úspěchy pražská Sparta, klub, ve kterém si i on „střihl“ jednu sezonu, ale více než bývalého zaměstnavatele v něm vidí hlavně velkého soupeře, kterého je potřeba porazit.

Foto: HC VÍTKOVICE RIDERA

Odhodlání je velké, ale o to slabší jsou vyjádření na jeho adresu. Kapitán s 57 na zádech i jeho parťáci moc dobře vědí, že do boje s nejtradičnějším rivalem musejí Vítkovice jít především pokorně a poctivě.

V základní části jste skončili na sedmém místě, jaká je s touto pozicí v kabině spokojenost?
Všichni jsme do toho před sezonou šli s touhou udělat šestku, ale musíme to vzít tak, jak to je. Hlavně, že se nám podařilo vyhrát poslední zápas doma, protože byl pro nás důležitý. Hlavně dostat se na vítěznou vlnu. Když venku prohráváme, tak je velice důležité doma vyhrávat, potřebujeme to. Poslední zápas s Litvínovem byl velice těžký a já jsem jenom rád, že se nám povedl s klukama a že jsme základní část ukončili vítězstvím.

V čem ty osobně vidíš příčinu toho, že šestka nakonec nevyšla?
V zápasech venku. Jednoznačně.

Co v nich bylo konkrétně špatně?
Stačí se podívat na detailnější statistiky těch venkovních zápasů. Sami všichni víme, že jsme z venku přivezli jen 23 bodů, osm zápasů venku v řadě jsme nevyhráli, ani jsme nezískali bod. To se pak těžko dostanete do šestky. Ano, je hezké, když doma vyhráváte a porážíte jednoho za druhým, ale body musíte vozit i z venku, alespoň jeden nebo dva bodíky.

Dobrá, venku jste nebodovali, v čem byl problém?
Málo vstřelených gólů. Na to se navážou přesilovky. Ale to bylo. Musíme se z toho poučit a jít dál. Od pondělí začíná nová soutěž a co bylo, to bylo… Teď je potřeba začít od znovu a dělat vše pro to, abychom chyby ze základní části neopakovali a zlepšili to, v čem jsme byli slabí.

Základní část je pryč. Teď stojíte před play off a v něm vás čeká Sparta. Co si na ni připravit, abyste mohli slavit postupový úspěch a co od série čekat?
Co čekat…? Pro diváka určitě atraktivní soupeř. Bude to těžké. Na obou stranách. V dnešní době videí a taktické přípravy je jasné, že oba týmy budou skvěle nachystány na soupeře po teoretické a i praktické stránce. Bude to, myslím, vyrovnané. Jak se připravit? No, nejlíp, jak to půjde. Nějaký čas jsme na to měli. Musíme maximálně využít domácího prostředí, kde začínáme. Musíme zlepšit přesilovky a skórovat v nich.

V jakém rozpoložení – podle tebe – může Sparta být? Může postup do play off v posledním kole sejmout ze Sparty nějakou nervozitu? Může hrát uvolněněji než vy?
Ne. Pořád víme, že Sparta je v uvozovkách vládní tým a jejich předsevzetí do sezony jsou podle mě ještě vyšší, než naše, to jednoznačně. Takže ten tlak bude na obou stranách. Na její straně možná i více.

Vzájemná bilance vás se Spartou je dlouhodobě hodně ve váš prospěch. Může tento fakt sehrát jakoukoli roli?
To si úplně nemyslím. Předkolo play off nebo play off jsou úplně jiné, než základní část. Začíná se od nuly. Nemůžeme říct, že když se nám proti nim daří v základní části, že se nám musí zákonitě dařit i v play off. Je a bude to úplně něco jiného.

Před lety jsi jednu sezonu oblékal dres Sparty a shodou okolností jsi play off hrál proti Vítkovicím. Co vůbec pro tebe ještě dnes znamená Sparta, pokud pro tebe něco znamená?
Krásná otázka pro mě. Co pro mě znamená Sparta? Nic, že (úsměv). V nadsázce samozřejmě, ve velké nadsázce. Sparta je pro mě soupeř, velký soupeř. Soupeř, přes kterého se chceme dostat. Takže s pokorou, od nuly, střídání za střídáním, zápas od zápasu. Nemůžeme si myslet, že to bude jednoduché. Pořád je to Sparta a všichni víme, jací tam jsou hráči, jaké tam jsou další faktory, které se kolem hokeje tam točí. Takže buďme pokorní… znovu opakuji. Střídání za střídáním, zápas od zápasu.

Znovuobjevenou zbraní Sparty asi bude veterán Jaroslav Hlinka, který se vrátil. V posledním zápase dal vítězi základní části dva góly. Co čekáš od něj?
Těžko říct. Neviděl jsem jej letos hrát, takže sám nemůžu soudit. Určitě si ale i na něj uděláme videopřípravu, shoty, podíváme se, jak na tom je. Všichni určitě víme, že Jarda Hlinka byl a je úžasný playmaker a v hlavě a v rukou to bude mít vždycky. To je generace, jako byli David Výborný, Martin Ručinský. Tihle hokejisti jsou páni hokejisti. Mají přehled, všechno. Možná jim někdy ten krok chybí, ale jsou to geniální hokejisté a Jarda Hlinka mezi ně patří. Musíme si no to i na něj dát pozor. Na přihrávky v přesilovkách, na všechno. Na druhou stranu je to ostuda mladších hráčů, že nedokážou dostat ze sebe více, že když tihle starší hráči přijdou, tak stále hrajou výborně a dokážou ty mladší jasně předčít.

Pojďme to trochu odlehčit, nehrozí, že byste i vy oprášili někoho z této generace z Vítkovic? Nějakého Luďka Krayzela nebo tak někoho? Že byste také překvapili matadorem, který by ze sestavy vytlačil mladší hráče?
Já nevím, kdo je na soupisce napasný, jestli z těchhle borců vůbec někdo (úsměv). To je ono. To byli hokejisté, kteří to měli v rukou i v hlavě. Ale tak vidíte i dnes rozdíly. Je to znát. Hübl na přesilovce… Tihle hráči jsou znát, mají přehled, vidí to, umí to a jako soupeř, je na to radost se i podívat, ale je to těžké.

Foto dne