Nejnovější zprávy: Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu magnetickou rezonanci Kamion plný cihel zablokoval dálnici u Bravantic

Proměny kraje

Stanice lanovky na Pustevnách bodovala ve finále České ceny za architekturu

Mezi oceněné finalisty patřila na pondělním slavnostním galavečeru České ceny za architekturu 2018 také realizace nové výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách, jejímž autorem je kopřivnický architekt Kamil Mrva.

Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách byla dokončena v roce 2017 (Foto: mrva.net)

Do finále 3. ročníku prestižní architektonické soutěže, jejímž pořadatelem je Česká komora architektů (ČKA), postoupilo celkem osm staveb.

Všem bylo uděleno čestné ocenění "Finalista" s tím, že hlavní cenu získala unikátní betonová administrativní budova ve Strančicích a její tvůrce David Levačka Kraus.

Architekt Kamil Mrva a jeho studio Kamil Mrva Architects bylo oceněno za novou výstupní stanici lanové dráhy na beskydských Pustevnách. Stavba, jejíž realizace bylo dokončena v roce 2017, vznikla na základě spolupráce se soukromým investorem, kterým byla společnost Pustevny, a obcí Trojanovice.

"Prosklená stavba, nikoli současný kýč, pravoúhlý Jurkovič." To byla slova, kterými uvedl úspěšné dílo a jeho tvůrce na podium jeden z moderátorů večera David Vávra, známý herec a také architekt.

"Velké díky patří hlavně investorům. S obcí Trojanovice a jejím starostou Jiřím Novotným spolupracujeme již delší dobu. Cenu si zaslouží," řekl po převzetí ceny Kamil Mrva.

Společně s kolegy Václavem Kociánem a Martinem Vymetálkem vytvořili stavbu, která nejen porotu soutěže zaujala otevřeným konceptem restaurace s panaromatickými výhledy do okolí i použitím tradičních materiálů, dřeva a kamene.

Mezi celkem 33 stavbami, které byly nominovány do letošního ročníku České ceny za architekturu, patřil také tzv. kompaktní dům v Krnově, jejichž autory jsou architekti Tomáš Bindr a Petr Doležal z opavského Atelieru 38.

Foto dne