Společnost
17/10/2015 Jaroslav Baďura

Starý tank pomáhal u Havířova mokřadu. Tohle mu dělá dobře, řekl tankista

Těžká vojenská technika dnes rozčleňovala dna mokřadů u silničního rondelu v Havířově na Karvinsku, které jsou chráněným územím. Technika by měla napomoci tomu, aby se zbrzdil vývoj vegetace a v místě vznikl členitý terén s tůněmi a hlubšími místy, jež zvířatům pomohou přežít například v období sucha.

Jan Smola z odboru životního prostředí havířovského magistrátu řekl, že chráněná území se bohužel potýkají s intenzivním zarůstáním. „Není to nic mimořádného, je to přirozený proces, který v přírodě probíhá. Všude tam, kde člověk přestane hospodařit, nastoupí příroda a začne tu krajinu zatahovat vegetací. Nejdříve travinami, potom keři a stromy,“ vysvětlil Smola. Chráněným živočichům tak ubývá potřebný prostor, který by jim poskytoval dostatek světla a tepla.

Zvláště letos kvůli mimořádnému suchu mokřady téměř vyschly. „Letos byl první rok, kdy to území vyschlo téměř z 90 procent. Takovou situaci si tady nepamatuju. Takže i toto opatření má za úkol zlepšit podmínky pro život těm živočichům, kteří jsou vázáni na vodu. Když to území začne extrémně vysychat, tak se budou stahovat do těch míst, kde ještě nějaká voda bude,“ vysvětlil Smola.

Přírodní památka mokřady u rondelu se rozkládá podél Ostravské ulice a říčky Lučiny. Území má zhruba 14 hektarů a těžká vojenská technika dnes upravovala zhruba dvě třetiny celkové plochy. Chráněným se území stalo hlavně kvůli obojživelníkům. „Žijí tady početné populace čolka velkého, čolka obecného, ropuchy zelené, žijí tady rosničky obecné a další druhy. Je to opravdu velice pestré osazenstvo obojživelníků,“ řekl Smola. Lokalita je ale cenná i kvůli výskytu hmyzu či plazů, jako jsou užovky obojkové či ještěrky obecné.

Na spolupráci při zkvalitnění podmínek v mokřadech se město dohodlo s Klubem vojenské historie Ostrava, který na místo přivezl tank T-55 vyrobené v roce 1970, kdy jeho výroba už končila. „Je to 45 let starý stroj, ale na tohle je dělaný, není dělaný na cestu, tvrdé podloží mu nedělá dobře, ale tady v tom bahně je to dobré. Je to i pro mě opravdu výjimečný zážitek, protože takhle se dostat ven moc nejde,“ řekl tankista Pavel Gurecký.

Sdílejte článek