Společnost
11/12/2015 ČTK

Stipendium má v Opavě přilákat žáky k řemeslu. Ti nejlepší dostanou až 9 tisíc ročně

Stavebním firmám na Opavsku chybějí v posledních letech řemeslníci. Nedostatek je především tesařů, klempířů a pokrývačů. Žáky by do lavic Středního odborného učiliště stavebního v Opavě mělo přilákat nově udělované stipendium. Ti nejlepší mohou za rok získat až 9000 korun.

Škola bude poprvé peníze vyplácet v lednu. Na stipendium přispívá dvacítka stavebních společností z regionu, řekl ředitel učiliště Miroslav Weisz.

Projekt Studuj řemeslo učiliště založilo s podporou Moravskoslezského kraje a opavského magistrátu společně s Hospodářskou komorou a Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Součástí projektu je i internetová stránka www.studujremeslo.cz. Zájemci na ní najdou všechny informace nejen o studiu, ale i o zaměstnavatelích a svém budoucím uplatnění.

Hlavním tahákem je ale studijní stipendium pro žáky, kteří splní nastavené podmínky. Měsíčně mohou dostávat 400 korun kapesného. Za úspěšné ukončení každého pololetí získají navíc 500 korun. „Ti, kteří tento mimořádný příspěvek získají na konci obou pololetí, dostanou navíc příspěvek na nákup ručního nářadí až ve výši 4000 korun,“ řekl ředitel.

Nedostatek zájemců o učební obory škola pociťuje posledních pět let. Nyní se situace negativně projevuje u firem. „Úbytek je tak vážný, že za chvíli firmy nebudou mít kvalifikované pracovníky,“ řekl Weisz. V některých oborech je v ročníku jen jeden student. „Přitom, kdyby jich bylo 20, všichni by bez problému získali práci. Firmy neustále chodí a žádají řemeslníky. Nemáme jim ale co nabídnout,“ doplnil ředitel.

Věří, že stipendium přiláká více zájemců. Škola bude peníze vyplácet zpětně, vždy po ukončení pololetí. Poprvé se tak stane v lednu, kdy stipendium dostanou zatím jen studenti prvního ročníku. Pro druhé ročníky se s vyplácením stipendia počítá od příštího školního roku. „Třetí ročníky na něj nárok mít nebudou. Těmto žákům garantujeme placenou praxi u firem, kde si mohou vydělat,“ vysvětlil ředitel.

Projekt podpořil i opavský magistrát. Podle náměstka primátora Dalibora Halátka je potřeba motivovat rodiče a děti už od základních škol. „Z 80 procent to jsou maminky, které rozhodují o dalším vzdělání potomků. Projekt se bude zaměřovat v náborových kampaních i na ně,“ uvedl. Podle něj už nechybějí jen kvalitní řemeslníci. „Je to už o nedostatku jakýchkoliv řemeslníků,“ řekl.

Jana Šimečková z opavského úřadu práce řekla, že problematicky se obsazují řemeslné profese i mimo sektor stavebnictví. Jen na Opavsku úředníci evidují stovku dlouhodobě neobsazených pracovních míst v profesích nástrojář, řidič či seřizovač.

Nejčastějším důvodem je právě neochota mladých lidí tyto obory studovat. Za dlouhodobě neobsazená volná pracovní místa se považují taková místa, která se nedaří obsadit déle než tři měsíce. Na Opavsku, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem šesti procent, je jich více než 250.

Sdílejte článek