Nejnovější zprávy: Dny NATO v Mošnově navštívilo 220.000 lidí, tedy stejně jako loni Při hromadné autonehodě se zranilo sedm lidí

Společnost

Stoletý muž zažil ústrky komunistů. Zdraví mu pomáhá udržet slivovice

Komunisté mu kvůli jeho víře zakázali učit děti, v roce 1968 jej rehabilitovali, ale do školy se vrátil jen na rok - v rámci normalizace jej zase ze školy vyhodili a musel do těžkého provozu. Stoletý Opavan Rudolf Kostřiba vše přestál - možná i díky slivovici, kterou prý rád pije na zdraví.

Narodil se 22. ledna 1916 v Malých Hošticích. Pochází z pěti dětí. Vystudoval gymnázium a chtěl se stát knězem, ale kvůli své budoucí manželce Vlastimile nedostudoval a stal se nakonec absolventem pedagogické fakulty.

V roce 1939 nechtěl nastoupit do wehrmachtu, tak odešel do protektorátu, konkrétně do Blatničky pod sv. Antonínkem. Oženil se a učil v Suchově, Boršicích a posléze i v Blatničce. Tam se jim narodila dcera Marie (1941) a syn Josef (1943).

Po osvobození se vrátil do Opavy a sám opravoval válkou poškozený rodinný domek. Manželka s dětmi se sem vrátily v roce 1947 a Rudolf Kostřiba začal učit na Základní škole v Opavě-Jaktaři.

O jedenáct let později musel kvůli svému náboženskému přesvědčení nastoupit do výrobního procesu do národního podniku Ostroj, kde musel vykonávat ty nejhrubší práce spolu se svým straníkem, učitelem z Dolních Životic, Aloisem Raidou.

Pracoval na nejtěžších oborech – svařoval kryty na pásový dopravník uhlí. V roce 1968 byl rehabilitován a nastoupil jako učitel do Býkova, přičemž o rok později byl opět derehabilitován a zařazen zpět do výrobního procesu. V roce 1978 odešel do důchodu.

„Na zdraví pije slivovici,“ poznamenal s úsměvem syn Josef. Život Rudolfa Kostřiby obohacuje 5 vnoučat a celkem 14 pravnoučat.

Jubilantovi popřál i primátor Opavy Radim Křupala.

 

Foto dne