Byznys
25/11/2017 Jaroslav Baďura

Stora Enso Ostrava – ostravská součást světové korporace s kořeny v 13. století

Magazín PATRIOT představuje firmy, které působí v regionu a jsou zároveň součástí světových či evropských korporací. V prvním dílu seriálu poředstavujeme společnost Stora Enso.

Stora Enso vznikla v roce 1998 fúzí finské společnosti Enso Oyj a švédské společnosti Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag (STORA).  Avšak kořeny společnosti Stora Enso sahají až do 13. století!

Diverzita podnikání, expanze do zámoří, sloučení a akvizice – to vše po léta formovalo společnost a vytvářelo nové výzvy. Změna je z velké části také dědictvím společnosti a jen dokazuje, že schopnost přizpůsobit se běhu světa je pro Stora Enso klíčová.

První oborem podnikání byla těžba mědi, později lesnictví

První zmínka týkající se společnosti Stora se datuje již do roku 1288, konkrétně se jedná o těžbu mědi poblíž Falunu ve Švédsku. Tato činnost vedla až k zformování Stora Kopparbergs Bergslag v roce 1862.

I když chybělo několik stovek let k tomu, než byla vyrobena celulóza nebo papír, lesnictví bylo vždy ústřední částí společnosti. Dřevo bylo potřebné jako palivo a stejně tak využívané pro ohřev měděné rudy k extrakci kovu. V 70. letech minulého století prodala Stora své doly a závody zaměřené na práci s kovem a zaměřila se na lesnictví, celulózu a papír.

Informace o společnost Enso se datují do roku 1872, kdy byla ve finské Kotce založena pilařská firma W. Gutzeit & Co. Norem Hansem Gutzeitem. Byla to první pila s parním pohonem ve Finsku. Koncem devadesátých let, po několika fúzích a akvizicích, se společnost Enso-Gutzeit stala největší finskou lesní společností. V roce 1996, po sloučení s Veitsiluoto, společnost převzala společnost jméno Enso Oy.

Stora Enso je dnes přední zpracovatel dřeva

Transformace tímto ale nekončí. Dnešní společnost Stora Enso se zaměřuje na všechny možnosti využití obnovitelných materiálů, s důrazem hlavně na lesy. Stora Enso je přední světový zpracovatel dřeva, výrobce papíru, obalových materiálů a biomateriálů. Hlavním cílem společnosti je nahradit materiály založené na fosilních palivech prostřednictvím inovací a vývojem nových produktů a služeb založených na dřevu a dalších obnovitelných materiálech.

„Stora Enso věří, že vše, co bylo vyrobeno z fosilních materiálů dnes, může být zítra zhotoveno ze stromu. Důležitou součástní firmy jsou obaly na bázi vláken, rostlinné buničiny, inovace v biomateriálech a udržitelná stavební řešení. Základem myšlení a přístupu v každém aspektu podnikání je být zodpovědný – dělat vše, co je dobré pro lidi a planetu,“ zní základní motto korporace.

Stora Enso je velká globální společnost zaměstnávající více než 25 000 lidí v 35 zemích světa, se širokým spektrem geografických míst, pozic a kompetencí, která přechází z tradičního výrobce papíru a desek na společnost zabývající se obnovitelnými materiály. Portfolio produktů a služeb je velmi rozsáhlé:  od jednoduchých výrobků ze dřeva až po celé budovy, bioenergie a nanotechnologie, plus papíry a lepenky pro všechny druhy konečného použití.

Hlavní sídla této severské firmy se nachází v Helsinkách a Stockholmu. V České republice má Stora Enso dva výrobní závody – ve Ždírci nad Doubravou a Plané u Mariánských Lázní.

V Ostravě sídlí Software development and competence centrum

V Ostravě bylo před 11 lety založeno Software development and competence centrum. V průběhu 10 let se kancelář rozrostla až na dnešních 200 zaměstnanců a stala se tak nejvýznamnějším IT centrem společnosti.

Hlavní činností centra je vývoj a správa informačních a komunikačních systémů, které slouží výrobním jednotkám, business centrům a prodejním kancelářím  firmy po celém světě. K 10. výročí založení ostravské pobočky dostali zaměstnanci dárek v podobě nového sídla v areálu Nová Karolina Park.

Ve čtvrtek 27. dubna 2017 proběhlo slavnostní otevření kanceláře za účasti top managementu, zástupců tisku a primátora Ostravy, kteří se mohli přesvědčit, že velkorysé, moderní a reprezentativní prostory poskytují zaměstnancům výborné zázemí nejen k jejich práci, ale také k relaxaci a posezení s kolegy v neformálních zónách.

Od roku 2011 se firma účastní veletrhu pracovních příležitostí pro studenty s názvem Kariéra plus na VŠB-TUO a pořádá akce pro studenty, jako například Den otevřených dveří či různé workshopy a přednášky. Od roku 2011 společnost Stora Enso spolupracovala s více než padesátkou studentů, mezi nimiž bylo nalezeno mnoho talentů, kterým byla nabídnuta práce na plný úvazek.

O dění v Ostravské pobočce Stora Enso se můžete dozvědět více na facebooku: https://www.facebook.com/storaensoostrava.

Sdílejte článek