Nejnovější zprávy: Hotel a restaurace Padre končí. Bude zde korejské bistro Unikátní výstava mapuje počátky cyklistiky v Ostravě

Byznys

Strojírenská vítkovická skupina zeštíhlela o stovky zaměstnanců

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka v posledních letech výrazně zeštíhlela. Ke konci roku bude mít včetně zahraničních firem jen okolo 6500 lidí, ještě před dvěma lety jich přitom bylo přes 8000.

Ve skupině se ale hromadně nepropouštělo: zčásti jde o takzvané přirozené odchody, tedy například do důchodu nebo po ukončení pracovních smluv na dobu určitou, ale od skupiny se také vydělily některé provozy, řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Některé firmy ze skupiny, v níž bylo přes 30 firem, se letos dostaly do problémů. Tři firmy – Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Envi a Vítkovice Gearworks – skončily v úpadku, insolvenčnímu řízení čelí ještě Vítkovice Mechanika. Některé další firmy chce Světlík prodat, například Hutní montáže nebo Vítkovice Recycling.

Výrazně se snížil hlavně počet zaměstnanců ve firmě Vítkovice Power Engineering (VPE), která patřila k nejdůležitějším ve skupině. Čeká ji reorganizace, odešlo z ní už okolo 500 lidí a aktuálně má přes 1000 zaměstnanců. Generální ředitel Vítkovic, a. s., které jsou mateřskou firmou VPE, Libor Witassek minulý měsíc řekl, že během dvou let z firmy dalších až 350 lidí odejde. Především půjde o technicko-hospodářské pracovníky, jichž je ve firmě příliš.

Celkem tuzemským firmám ve skupině Vítkovice Machinery Group ubylo během tří let 700 lidí. „Ke konci roku bude mít skupina VMG v tuzemsku pod 6000 zaměstnanců. V zahraničních společnostech to bude dalších přibližně 550 zaměstnanců,“ uvedla Kijonková.

Počty zaměstnanců ve skupině podle ní budou klesat i v následujícím roce. Kromě reorganizace VPE na to bude mít vliv také prodej vytipovaných firem, zejména Hutních montáží, jež měly v říjnu 690 zaměstnanců, a vyčleněním samostatné skupiny Cylinders Holding. Ta má v Česku zhruba 400 lidí.

„Vývoj počtu zaměstnanců od roku 2014 do současnosti je dán tlakem na zvýšení produktivity práce a generační obměnou zaměstnanců. Například v roce 2015 odešlo do důchodu 165 zaměstnanců a v letošním roce prozatím 144 zaměstnanců. Ne všichni jsou nahrazeni nově příchozími pracovníky,“ uvedl personální ředitel vítkovické skupiny Radim Vidlář.

V důsledku organizačních změn odešlo v letošním roce dosud jen 24 zaměstnanců. Většinou vykonávali profesi, s níž už by se ve skupině neuplatnili. „Další zaměstnanci odcházeli po skončení pracovního poměru na dobu určitou, ve zkušební době nebo v rámci přirozené fluktuace v některých profesích,“ uvedla mluvčí.

Ve skupině vznikla i takzvaná burza práce. Zaměstnanci z jedné společnosti tam mohou najít uplatnění v jiné firmě ze skupiny. „Největší poklesy zaměstnanosti budou tedy v následujících měsících připadat na prodeje dceřiných firem a vyčlenění Cylinders Holding,“ uzavřela Kijonková.

Foto dne