Společnost
21/07/2017 Tomáš Svoboda

To bude vyhlídka! Manželé si v Karviné vysnili bydlení ve věži. Už mají (skoro) plno

Do unikátního bydlení se budou počátkem srpna stěhovat v Karviné první nájemníci. Připraveno je pro ně osm bytů v bývalé vodárenské věži z roku 1928, která díky výšce bezmála 40 metrů nabízí jedinečný výhled do širokého okolí.

Vodárenská věž v karvinské části Hranice se tak po dlouhých letech strádání opět stává architektonickou dominantou, která navíc bude každodenně sloužit lidem.

Technickou památku chtěli manželé Liboskovi, kteří ji koupili přes zhruba patnácti lety, původně přestavět na hotel, ale nakonec svůj záměr přehodnotili a rozhodli se pro moderní bytové jednotky v originálním prostoru věže.

Celkem vzniklo v areálu, který je koncipován jako čistě rezidenční s vlastním parkovištěm a pozemkem pro volnočasové aktivity, třináct nových bytů.

K mání je už jen jeden byt

Z toho je osm v samotné věži a pět v přízemním objektu depandance. V obou objektech je nejatraktivnějším byt o dispozici 4+kk, který byl prodán do osobního vlastnictví. Ostatní byty o dispozici 2+kk se pronajímají. Volný je již pouze poslední z nich, a to ten, který se nachází v prvním patře věže.

„Chtěli jsme to směřovat jako bydlení pro náročnější klienty. Už jen díky kruhovému půdorysu věže to opravdu není pro každého. Prostor v bytech je netypický. Vyžaduje fantazii, aby si lidé dovedli představit, jak jej využijí a aby jim dobře sloužil,“ říká paní Radana Libosková s tím, že čistý měsíční nájem bez vody, elektřiny a dalších poplatků je 6 tisíc korun.

Podle ní projevili zájem o nové bydlení v Rezidenci Vista převážně lidé žijící jako „singles“. Pro rodinné bydlení mají byty ve věži přece jen limit v metrech. Podlahová plocha v prvních šesti patrech je 44 metrů čtverečních, v rozšíření, kde býval vlastní vodojem, je to 56 metrů. Horní mezonetový byt má pak nadstandardních 115 metrů.

„Některým lidem je možná líto, že byty nejsou větší, ale vše je dáno tím, že věž má v průměru asi 10 metrů a všechno technické vybavení se muselo instalovat dovnitř. Výtah či schodiště jsme vzhledem k památkové ochraně nemohli instalovat na vnější plášť objektu,“ vysvětluje spoluautorka celého nápadu.

Lidi láká výhled a klidná lokalita

Za nejtěžší považuje fázi, kdy prováděli hrubé stavební přípravy, které dokončili v roce 2011. Vnitřní prostor věže totiž bylo třeba upravit tak, aby jej mohli následně využít k plánovaným účelům. Došlo tak například k demontáži původní vodárenské nádoby, betonovaly se stropy, stavělo se schodiště či výtahová šachta.

Počátkem loňského roku zažádali o změnu stavebního povolení a v říjnu začali s realizací samotných bytů. „Stavěli jsme příčky v bytech, řešili veškeré technické instalace či zateplovali fasádu. Nyní jsme fázi, kdy finišujeme práce v interiérech. Počátkem srpna by se sem mohli stěhovat noví nájemníci,“ upřesňuje Radana Libosková.

Těší ji, že si lidé k netradičnímu bydlení našli cestu. Přirozeně je láká výjimečný výhled do širokého okolí včetně vrcholků Beskyd a klidná lokalita, kde jsou dosud pouze rodinné domy a zahrádky.

„Zájem a nadšení lidí je pro nás asi to největší ocenění. Člověka to při realizaci náročného projektu příjemně nabíjí. Jsme rádi, že se nám povedlo věž opravit. Jinak by to dál byla nevyužitá stavba,“ dodává na závěr naše průvodkyně věží, která byla jakožto unikátní technická památka již v roce 2007 ztvárněna na poštovní známce vydané ministerstvem průmyslu a obchodu.

Sdílejte článek