21/03/2019 Tomáš Svoboda

To bylo drama! Baník před 40 lety slavně porazil Magdeburg

Jedním z nejkrásnějších zápasů, které se kdy odehrály na ostravských Bazalech, byla odveta čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů 1978/1979, v níž Baník hostil tehdy přední německý klub 1.FC Magdeburg.

21. března 1979 se hrál na Bazalech zápas, který se stal pro baníkovské fanoušky nezapomenutelným. Domácí si přivezli z Německa přijatelnou porážku 1:2, a tak jim teoreticky stačila i nejtěsnější výhra k postupu do semifinále.

Na cestě Pohárem vítězů pohárů předtím vyřadili Sporting Lisabon a Shamrock Rovers. Ve čtvrtfinále si věřili i na velmi silného soupeře z NDR. Navíc mu měli co vracet za pět let staré vyřazení ze stejné soutěže, kterou Magdeburg v sezóně 1973/1974 dokonce vyhrál.

Za špičkový tým z východního Německa hráli známí reprezentanti jako Streich, Pommerenke či Hoffmann.

V ostravské odvetě se však skóre vyvíjelo jasně ve prospěch baníkovců, které poslal do vedení už ve 13. minutě levý bek Zdeněk Rygel, jehož střela po rozehraném přímém kopu zapadla přesně k tyči.

Když během deseti minut na přelomu poločasů přidali další branky Milan Albrecht a Petr Němec, vedl Baník už 3:0 a zdálo se být rozhodnuto.

Jenže pak trochu opadla koncentrace a houževnatý protivník s nespornými kvalitami měl najednou o něco víc prostoru k útočení.

Magdeburg toho gólově využil v 68. a 73. minutě, vedení 3:2 bylo pro Baník málo. Potřeboval dát ještě jeden gól.

„Trochu jsme se lekli po prvním gólu, kterému předcházel faul na nás. Rozhodčí však nechal hru pokračovat. Cítili jsme křivdu, ale po druhém gólu, který jsme inkasovali za dalších pět minut, už nezbývalo než hrát vabank,“ vzpomínal na průběh zápasu Zdeněk Rygel.

Právě on se stal hlavním hrdinou duelu, jehož dramatický vývoj mohl zlomit oba týmy. Místo toho se ale bojovalo až do závěrečného hvizdu. 18 tisíc fanoušků hnalo Baník za postupem, který se nakonec podařilo trefit v 88. minutě.

Zdeněk Šreiner nacentroval před branku, gólman Heyne sice dokázal míč vyrazit, ale pouze před šestnáctku k Němcovi, který poslal míč k rohu velkého vápna.

„Hned v první moment jsem poznal, že mi to krásně sedlo na nárt. Věděl jsem, že to byla dobrá střela, i když ke gólu samozřejmě bylo potřeba i štěstí,“ popsal Zdeněk Rygel, jehož nádherná střela patří mezi nejslavnější a nejdůležitější góly v historii Baníku.

Strhující zápas i rozhodující gól na 4:2 si můžete připomenout také díky sestřihu s dobovým komentářem.

Mimořádně silný mančaft Baníku, který tenkrát trénoval Evžen Hadamczik, se po postupu přes Magdeburg mohl těšit na pohárové semifinále s Fortunou Düsseldorf.