Byznys
03/03/2016 ČTK

Tomu se nechce věřit: 18 tun medu bude zničeno v ostravské spalovně

V ostravské spalovně se dnes začala likvidovat druhá várka medu společnosti Včelpo, ve kterém veterinární správa objevila zakázaná antibiotika.

Do areálu kamion přivezl téměř 18 tun medu, který bude spolu s dalšími odpady, jež spalovna přijímá, postupně zlikvidován zhruba do čtyř dnů.

„Jedná se o med, který je dovezený z firmy Včelpo, kde byly zjištěny v medu zakázané látky. Tento med byl posouzený jako materiál první kategorie, to znamená ten nejpřísněji zařazený… a tento med je určený pouze k likvidaci,“ řekl novinářům ředitel odboru veterinární hygieny Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj Radek Matoušek.

Ostravská spalovna je podle něj krajskou veterinární správou schválena pro spalování nebezpečných materiálů. Dnešní náklad obsahoval i s obaly 17,9 tuny odpadu. Už v minulém týdnu bylo takto odstraněno 16,5 tuny závadného medu, který se ve spalovně likviduje i včetně obalů.

„Co se týká zařazení jako materiálu první kategorie, to znamená pouze k likvidaci, tak podle mých informací se jedná už o poslední zásilku, takže to množství by mělo být konečné,“ podotkl Matoušek.

Připomněl, že med obsahoval látky, které jsou v Česku zakázány, a med proto nebylo možné využít pro jiné účely. Podle něj by v případě dlouhodobější konzumace takto závadného medu mohlo dojít k tomu, že některá antibiotika by pak u konzumenta mohla přestat být účinná.

„Chtěli jsme se přesvědčit o tom, že veškeré množství, které bylo vypraveno z jiného kraje, opravdu tady na místě skončilo a bylo zlikvidováno tak, jak má být,“ vysvětlil Matoušek.

Společnost Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařský, dostala za antibiotika v medu pokutu 1,2 miliony korun. Jde o rekordní sumu, běžně Státní veterinární správa tak vysoké pokuty nedává.

Vedení včelařů loni v listopadu rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy, protože zatím neodhalený viník přimíchával ukrajinský med s antibiotiky do českého medu. Používání antibiotik při léčení včel je přitom v EU zakázané. Nyní firma začala už znovu med po veterinárním vyšetření prodávat.

Med se likviduje ve spalovně SITA CZ, která podle mluvčí Kateřiny Kodadové používá jednu z nejmodernějších technologií termického odstraňování průmyslových a nebezpečných odpadů ve střední Evropě.

Běžně se ve spalovně likviduje třeba zdravotnický materiál. Med se nejprve smíchal s dalším odpadem a následně postupně míří do pece, kde je teplota od 800 až do 1200 stupňů Celsia. Areálem, kde pracuje přes 50 lidí, ročně projde až 95.000 tun odpadu. Spalovna má kapacitu 2,65 tuny za hodinu.

Sdílejte článek