Nejnovější zprávy: Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu magnetickou rezonanci Kamion plný cihel zablokoval dálnici u Bravantic

Politika

Tragická fraška ministra Stropnického ve VOP CZ Nový Jičín

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) navštívil tento týden státní podnik VOP CZ Nový Jičín. Vojenský opravárenský podnik patříval kdysi k firmám, které v oblasti vojenské techniky dodávaly špičkové výrobky nejen Armádě České republiky a co se týče vývoje, patřily na špici.

Ministr Stropnický na návštěvě podniku smutně konstatoval, že podíl vojenské výroby je v poslední době mizivý a statečně přislíbil pomoc – zprávu ČTK si čtenáři Magazínu PATRIOT mohou přečíst zde.

Ministr na návštěvě uvedl, že ještě před dvěma lety byl objem vojenské výroby v podniku zanedbatelný. „To byla dvě nebo tři procenta, něco absolutně mimo mísu. Teď je cíl v tomto roce přes 30 procent, takže se to postupně docela výrazně zvedá,“ řekl Stropnický.

A v čem spočívá fraška avizovaná v titulku tohoto komentáře? Možná to není ani fraška jako spíše chucpe. Ministr se rmoutí nad nízkým podílem vojenských zakázek – přitom právě on a jeho ministerstvo v posledních dvou letech novojičínský podnik systematicky dusí.

Zástupci VOP CZ mají už na ministerstvu obrany v kancelářích úředníků, kteří rozhodují o zakázkách na opravu a výrobu vojenské techniky, vyšlapané důlky – jenomže zakázky dostávaly jiné, především soukromé firmy.

Buď to ministr Stropnický neví – a to by byla obrovská chyba – nebo to ví, a je to ještě horší. Z VOP CZ odešlo v posledních letech za prací jinam několik desítek klíčových špičkových vojenských techniků, kteří zhusta pomáhají firmám, které dostaly i za vlády Stropnického přednost před VOP CZ.

Proto je Stropnického vystoupení ve VOP CZ jen těžko pochopitelné pro zaměstnance podniku, kteří dobře vědí, proč ve firmě klesal podíl práce pro vojáky a proč bylo nevyhnutelné hledat zakázky v civilní sféře.

Foto dne