Společnost
17/03/2017 Tomáš Svoboda

Unikátní chrámy v našem kraji se od května otevřou lidem!

Změnit negativní image o kraji, kde jsou kulturní památky málo přístupné, má projekt "Otevřené chrámy 2017". Biskupství ostravsko-opavské díky němu široké veřejnosti od 1. května otevře 30 unikátních chrámů, kostelů a poutních míst.

„Chrámy a kostely jsme vybírali tak, aby v největších městech kraje byl celoročně šest dnů v týdnu otevřen alespoň jeden kostel. V letní sezóně a o víkendech budou otevřeny nejvýznamnější poutní chrámy a historicky pozoruhodné a turisticky atraktivní kostely,“ uvedl na webu ostravsko-opavského biskupství projektový manažer Miroslav Přikryl.

Podle něj se počítá s tím, že během roku budou šest dní v týdnu otevřeny pro návštěvníky, turisty a zájemce o prohlídku vybrané kostely v Ostravě, Opavě, Karviné, Havířově a Frýdku-Místku. V turistické sezóně, tedy od května do října, se k nim pak přidají nejatraktivnější kostely a poutní místa.

Projekt již podpořili zastupitelé Moravskoslezského kraje, a to dodací ve výši 1,2 milionu korun, která bude použita na financování práce průvodců a propagační aktivity.

Na která místa budou moci lidé zavítat? „Šest dní v týdnu budou otevřeny například bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku a poutní chrám Sedmibolestné Panny Marie na Cvilíně u Krnova,“ dodal Přikryl s tím, že mezi turisticky atraktivní kostely zařadilo biskupství ty na místech s velkou koncentrací návštěvníků.

Takové jsou například ve Štramberku a Hukvaldech, ale jedná se také o dřevěné kostely, kostely se zpřístupněnou kostelní věží, jako je třeba kostel sv. Jana Křtitele ve Frýdku, kostel sv. Martina v Krnově či kostel sv. Hedviky v Opavě, a kostely s unikátními restaurovanými středověkými malbami jako kostel sv. Benedikta v Krnově Kostelci a kostel sv. Michaela v Hrozové.

Šance na změnu image

Projekt „Otevřené chrámy 2017“ může přinést změnu negativního image Moravskoslezského kraje, který bývá označován jako kraj s nejmenším počtem zpřístupněných památek v České republice. Myslí si to náměstek hejtmana  pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

„Naším cílem je, aby kultura, a nejde jenom o památky, ale také o koncerty, výstavy, festivaly či divadelní představení v našem regionu byla lidem dostupnější. Jedním z nástrojů pro zlepšení této situace je navyšování krajských dotací do kultury a památkové péče,“ řekl náměstek.

Pro letošní rok se představitelům kraje podařilo meziročně navýšit dotace ze 48 na 66 milionů korun a pro další léta se uvažuje o pravidelném navyšování podpory minimálně o 10 procent pro každý rok. „Pokud tady chceme špičkové umělce a umění, a zvýšení turistického ruchu, bez peněz se to neobejde,“ dodal Curylo.

Všechny chrámy a kostely zařazené do nového projektu budou návštěvníkům otevřeny bezplatně a veškeré podrobnosti o nich lidé najdou během dubna na webových stránkách biskupství.

Příkladem, že veřejnost možnost nahlédnout do interiérů sakrálních památek opravdu láká, může být ostravská katedrála Božského spasitele, kterou po její rekonstrukci během loňského roku navštívilo více než 50 tisíc návštěvníků. Právě zpřístupnění i mimo bohoslužby bylo ostatně jedním z cílů obnovy této historické stavby.

Sdílejte článek