Společnost
16/08/2016 Jaroslav Baďura

Unikátní seriál představí slavné Štreitovy fotografie a okolnosti jejich vzniku

Magazín PATRIOT připravil unikátní seriál, který představí slavné fotografie Jindřicha Štreita, okolnosti jejich vzniku a dobu, ve které snímky, které patří k nejlepším dokumentárním fotografiím naší novodobé historie, byly pořízeny.

Snímky ze socialistického Bruntálska patří podle mnoha odborníků k tomu nejlepšímu, co Jindřich Štreit vytvořil. Okolnosti, které jej v podstatě přinutily fotografovat pouze vesnice v pohraničí na Bruntálsku, popsal Jindřich Štreit ve velkém rozhovoru pro Magazín PATRIOT, který vznikl při příležitosti letošních autorových sedmdesátin.

Jindřich Štreit tedy v unikátním seriálu představí právě desítky těch nejsilnějších fotografií právě z Bruntálska. „Nebudu nikomu vykládat, co na fotce vidí a co by měl snímek evokovat. Ale mohu zpětně popsat, za jakých okolností fotografie vznikaly a v jaké době,“ uvedl Jindřich Štreit, který se nadále věnuje svým studentům.

Po sametové revoluluci působil jako externí pedagog deset let na FAMU, několik let jezdil na Vysokou školu výtvarných umění do Bratislavy. Od roku 1991, kdy jej oslovil profesor Vladimír Birgus, působí na Slezské univerzitě, na Institutu tvůrčí fotografie.

„V současné době považuji toto působení za nejdůležitější. Věnuji se dokumentární fotografii, medailonu osobnosti a dějinám umění. Výuka nemá charakter ateliérového působení. Student prochází všeobecnou výukou, kdy si vyzkouší fotografovat jak krajinu, portrét, akt, zátiší, dokument. Ve vyšších ročnících se může specializovat a vybrat si pedagoga. Přesto má možnost konzultovat se všemi sedmnácti pedagogy,“ říká Jindřich Štreit.

Studenty vede také k teorii a psané formě. „Snad žádná jiná škola nemá tolik možností prezentace. Studenti se mohou představovat na výstavách v Ostravě, Opavě, Olomouci, kde máme galerie. Vystavují také v Kolíně nad Rýnem, v Oxfordu, v Bratislavě a na mnoha jiných přehlídkách.“

Sdílejte článek