Politika
27/05/2017 Jaroslav Baďura

Unucka: Chytrý region ocení manažer v Ostravě i babička v Osoblaze

Moravskoslezský kraj vyhlásil soutěž Chytrý region - přihlásit se se svými chytrými řešeními se mohou všichni podnikatelé, kteří mají sídlo nebo provozovnu na území kraje, a pak také spolky sídlící v kraji.

„Chceme normálním občanům, od vysokého manažera v Ostravě, po babičku v Osoblaze, ukázat, co to vlastně znamená chytrý region,“ říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka (ODS).

Co vše může řešit akce Chytrý region?
To, že Chytrý region není o nějaké skupince ajťáků, zavřené kdesi na úřadě, kteří vymýšlejí složité aplikace na mobil pro mladou generaci, ale o zcela běžných věcech a starostech, které občané řeší, a se kterými jim moderní technologie mohou pomoci. I my jsme ovšem úřad, takže než vznikne konkrétní služba občanovi, ať už je to rychlé objednání k lékaři bez čekání nebo chytré parkování ve městech, jehož součástí budou platby mobilem či kreditkou, bude to chvilku trvat.

A nepůjde to zrychlit?
My to ale chceme ukázat rychleji. Mimo jiné také proto, aby se lidé těchto věcí nebáli a neměli k nim nedůvěru. Ne každý moderním technologiím a internetu věří. Tyto konkrétní věci, které mu můžou ušetřit hodinu času v ordinaci nebo několik stovek ročně v peněžence, by jim mohly ukázat, že dělat chytré věci má smysl a dokáží ulehčit jejich každodenní starosti.Proto vznikla chytrá soutěž, díky které se ty nejlepší nápady, které už tady naši podnikatelé mají, mohou představit.

Jak by spolupráce konkrétně mohla vypadat?
Když se do chytré soutěže přihlásí někdo, kdo vymyslí například systém pro elektronické objednávky u doktora a ten systém se osvědčí, kraj se ho bude snažit zavést do všech svých nemocnic. Ideálním případem by taky byla situace, kdy někdo vymyslí třeba řízení semaforů tak, aby se zrychlila doprava v daném městě nebo parkovací aplikaci na mobil, zavedl ji v jednom městě a ostatním městům se zalíbila natolik, že ji budou chtít taky zavést u sebe pro své obyvatele. A nejen u nás v kraji, ale i v ostatních koutech republiky. My bychom pak mohli být hrdí na to, že právě v našem kraji vyrostla nová firma, která nejen dala práci lidem, ale stala se exportérem chytrých řešení. To přesně chceme. Aby tady takové firmy vznikaly a rostly. Soutěž jim tak může pomoci při rozjezdu jejich podnikání.

Pro jaké firmy a společnosti je soutěž připravena?
Do soutěže se mohou přihlásit všichni podnikatelé, kteří mají sídlo nebo provozovnu na území našeho kraje, a pak také spolky sídlící v kraji. Zkrátka každý, kdo má IČO. Je nám úplně jedno, jestli to bude malý živnostník, student, který podniká nebo velká IT firma. Každý, kdo má nápad na něco nového a chytrého, je vítán. Může to být klidně spolek zahrádkářů. Pokud si chlapi v hospodě vymysleli, že udělají elektronický systém stínění do skleníků a ten systém bude dobrý, rádi je podpoříme.

Co vše může kraj ze svého rozpočtu podpořit?
Téměř vše, ať už se jedná o nákup materiálu nebo nějakých přístrojů, náklady související s ochranou duševního vlastnictví nebo mzdu někoho, kdo na projektu bude intenzivně pracovat.

Jaké jsou hranice nákladů – kolik můžete investovat?
Začíná se od 50 tisíc korun nahoru. To je minimum, na které si zájemci mohou sáhnout. Ty nejlepší nápady pak můžou získat až půl milionu korun. To už bude záležet na odborné porotě, která bude přihlášky posuzovat.

Co bude s projekty, které budou zajímavé, ale nepůjdou do realizace, například právě kvůli nákladům?
Mysleli jsme na to a určitě to nebude tak, že bychom je hodili někde do šuplíku. Každá snaha udělat náš region chytřejší se cení, a pokud bude nějaký projekt opravdu zajímavý, oslovíme jejich autory napřímo a pokusíme se najít jinou možnost. Pořád ještě máme obrovské příležitosti ve financích z Evropské unie nebo můžeme hledat společné financování s jinými podnikateli a podobně. Moje náměstkovské dveře jsou vždy otevřené a já se osobně moc těším, až budeme soutěž vyhodnocovat.

Jde teprve o začátek – jak by ideální spolupráce mohla vypadat v dalších letech?
Moc bych si přál, aby soutěž v letošním roce byla jenom prvním krůčkem, a v dalších letech jsme ji opakovali, třeba právě s vyšší finanční odměnou pro ty, kteří chtějí dělat „velké věci“ nebo dali znovu šanci těm, kteří chytrá řešení mají, jen je v tom prvním roce předběhl někdo s lepším nápadem. Třeba se taky jednotlivých projektů chytnou další starostové, protože uvidí, že to jinde funguje a lidé si to chválí. A nejen starostové, ale taky velké firmy, které začnou chytrá řešení poskytovat například jako benefit pro své zaměstnance.

Sdílejte článek