PIVNÍ MAPA
23/08/2017 Tomáš Svoboda

Uvařili Zlosyna! Pivo, které si hraje s odkazem čarodějnických procesů

Návštěvy regionálních minipivovarů se staly hlavní náplní seriálu „Pivní mapa“, ve kterém se Magazín PATRIOT soustředil výhradně na Moravskoslezský kraj. Nyní jsme se však v rámci volného pokračování podívali také za jeho hranice. A to do Jeseníků, kde byl naší další zastávkou jeden malý pivovárek z Velkých Losin.

Do Velkých Losin, což je městečko v podhůří Hrubého Jeseníku, lidé jezdí nejčastěji ze tří důvodů. Zajímají je lázně, historické památky v podobě zámku a poslední ruční papírny v Evropě a pak také čarodějnické procesy.

Právě odkaz temné doby konce 17. století, kdy celému regionu Šumperska naháněly hrůzu procesy řízené zlotřilým inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu, který jen na losinském panství nechal upálit 56 lidí, je stále přítomný.

A to v notně překvapivých souvislostech, jako je například založení lokálního minipivovaru. Kdo by čekal klasický příběh o oživení tradice v místech, kde se pivo už od nepaměti vařilo, bude možná zklamán.

Ano, ve Velkých Losinách byl sice od 14. do 18. století pivovar, jehož zlatavý mok zřejmě okusil i inkvizitor Boblig, avšak ten novodobý vznikl zcela jinde a za okolností odpovídajících potřebám a trendům 21. století.

Šli do toho po dvou letech příprav

S Romanem Žilkou, zakladatelem pivovaru s příznačným názvem „Zlosin“, se setkáváme v prostorách bývalé ozdravovny Brněnka, která leží mimo hlavní turistický ruch. Do strání nad Velkými Losinami dříve vysílalo město Brno svoji mládež, aby pookřála na čerstvém vzduchu.

„Penzion jsme koupili už před delší dobou a přemýšleli nad tím, jak takový poměrně velký objekt využít. Základem bylo ubytování a restaurace, ale my chtěli ještě něco dalšího, co by k nám lidi přilákalo, protože nejsme přímo v centru dění,“ začíná vyprávět mladý pivovarník.

Přestože se profesně zabývá obchodem, o pivo se v posledních letech zajímal velmi intenzivně. Nejprve jako zvědavý konzument, který rád objevoval nová piva od malých výrobců. Postupně si však zjišťoval také informace o náročnosti výroby a pracoval na základech vlastního projektu.

„Měli jsme sice vyhovující prostory, ale i tak jsme na projektu pracovali asi dva roky, než přišla realizační fáze. První pivo jsme uvařili v srpnu loňského roku,“ pokračuje Roman Žilka, zástupce jednoho z nováčků na pivní mapě.

Na doporučení kolegů z branže stavěli pivovar rovnou se zkušeným budoucím sládkem, což je ideál, pokud chcete předem vychytat mouchy a začít od prvního dne vařit opravdu profesionálně. To se povedlo, společně vyladili receptury a sestavili stálou nabídku tří piv.

Ležáky, tedy světlou jedenáctku a polotmavou dvanáctku, doplňuje svrchně kvašená patnáctka typu Indian Pale Ale.

Problém? Jedině kapacita varny

„Když to vidím zpětně, postavil bych dneska pivovar o něco větší. Poměrně záhy jsme totiž narazili na to, že máme piva málo. Dodavatelé technologií nám sice říkali, že k tomu dojde, ale my tomu nevěřili. Byli jsme přece jen opatrní,“ říká náš průvodce pivovarem, pro který chystá další investici.

Na podzim budou rozšiřovat ležácký sklep o šest nových tanků. Potřebují totiž zvednout roční výstav ze současných 700 hektolitrů na tisíc. Tím bude dosaženo maximální kapacity varny. „Více tady nelze uvařit. S rozšířením kapacity chceme dělat i další speciály. Našeho sládka to baví a taky pro lidi je fajn, když u nás ochutnají něco nového,“ doplňuje Roman Žilka.

Rok provozu mu ukázal, že vyšší kapacita je optimální tehdy, když pivo vaříte pro sebe a zároveň dodáváte po okolí. Ve Velkých Losinách spolupracují například s lázněmi, ale zásobují třeba také nedaleký ski areál Kouty.

Značka „Zlosin“ pohrávající si s lokálním patriotismem i temnou minulostí, kterou evokuje červené ypsilon v logu pivovaru, funguje nad očekávání. V rámci jejich byznys plánu zkrátka vítězí optimistická varianta.

„Šli jsme do toho s tím, že chceme vařit pivo na velmi slušné úrovni. Nepochyboval jsem, že to bude fungovat, když k tomu navíc přidáme kvalitní marketing. Díky zkušenostem z obchodu vím, že práce se značkou je pro úspěch na trhu zásadní,“ upozorňuje náš průvodce na důležitý obchodní aspekt.

Do Losin za historií i za pivem

Z pivovaru, který pro něj zůstává koníčkem, chce vybudovat další turistickou zajímavost, což je vzhledem k charakteru Velkých Losin přirozené. Štamgasti se však už také postupně formují. V létě hlavně kolem kolem venkovního výčepu a velké zahrádky.

„Věřím, že se nám podařilo navázat na lokální historii včetně čarodějnických procesů. Nechtěli jsme to příliš zdůrazňovat, ale k místu to patří. Ostatně, člověk to najde v našem logu, ačkoli některým hostům vše dojde třeba až po týdnu pobytu,“ usmívá se Roman Žilka.

Ať už chcete ve „Zlosinovi“ vidět nevinný fakt, že je z Losin, nebo inkvizitorskou historii v podání zlosyna Bobliga, jisté je jedno. Na pivní mapě přibylo další pivo s unikátním příběhem, který láká k ochutnání. A o tom to vlastně celé je.

Nebo ne? Jak se vlastně v Jeseníkách dívají na pokračující boom minipivovarů?

„V blízkém okolí máme pět malých pivovarů, ale nemám pocit, že bychom si konkurovali. Myslím si, že minipivovary celkově kultivují český trh s pivem. Pivní kultura jde správným směrem, protože lidé chtějí ochutnávat lokální piva a jejich odbornost a náročnost je stále větší,“ dodává na závěr.

Tak „Dej Bůh štěstí!“ a u piva zase brzy na viděnou.

Minipivovar Zlosin

Místo: Žárovská 10, Velké Losiny

Druhy piv: vaří spodně i svrchně kvašená nefiltrovaná a nepasterizovaná piva, v nabídce je stabilně světlý ležák Zlosin 11°, polotmavý ležák Zlosin 12° a IPA 15°

Výstav: zhruba 700 hektolitrů za rok

Sdílejte článek