Společnost
28/02/2017 Tomáš Svoboda

Úžasná pomoc: Lidé dali na obnovu Libušína 10 milionů! Sbírka za pár dní skončí

Celkem 80 milionů bude stát obnova symbolu beskydských Pusteven, chaty Libušín, která vyhořela v březnu roku 2014. Lidé na její rekonstrukci dosud formou veřejné sbírky, která skončí v pátek 3. března, věnovali bezmála 10 milionů korun.

Další peníze na obnovu unikátní památky postavené v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče přidaly kraje. Například Zlínský věnoval částku pět milionů a Moravskoslezský uvolnil příspěvek ve výši zhruba 600 tisíc korun.

Solidarita a zájem veřejnosti i různých subjektů pomoci Libušínu však má mnohem větší přesah. Vždyť dalších více než 900 tisíc korun lidé poslali formou dárcovských sms v projektu Českého rozhlasu. Státní podnik Lesy ČR pak daroval asi 360 metrů krychlových jedlové a smrkové kulatiny, která bude použita na samotnou stavbu.

„Chtěli bychom všem moc poděkovat, pomoc všech je úžasná,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které je správcem památky. Jak dále dodal, lidé mohli v minulých letech přispívat také do pokladniček. Poslední, do které se ještě sbírá, je umístěna přímo na Pustevnách u hotelu Maměnka.

Kromě uvedených částek muzeum již získalo necelých 40 milionů korun od pojišťovny a finance má přislíbeny také ze zdrojů ministerstva kultury.

„Nový“ Libušín by měl stát do tří let

Libušín až do osudové noci z 2. na 3. března 2014, kdy vyhořel pravděpodobně kvůli zanedbané opravě komínových těles, fungoval jako velmi oblíbená restaurace pro turisty a všechny milovníky hor. Výjimečnou stavbu pojmenovanou k poctě české kněžny Libuše se Valašské muzeum rozhodlo zachránit formou precizní vědecké rekonstrukce.

Za architektonickým řešením stojí kancelář Masák a Partner, realizace se pak již loni v létě ujala brněnská specializovaná firma Archatt. Jejím cílem je do tří let uvést Libušín pomocí původních technologických postupů do stavu z roku 1925.

„Stavba se bude skládat ze tři fází. Nejprve dojde k rozebrání ohořelého torza, označení a posouzení stavu. Následovat bude oprava základny objektu. Ve druhé fázi bude zhotovena replika roubení včetně šindelů. Třetí fáze bude dokončení stavby včetně všech uměleckořemeslných detailů a technických instalací,“ popsal Jan Všetečka, zástupce realizační firmy.

Již loni došlo k rozebrání vyhořelé a poškozené části objektu, jehož interiér byl mimo jiné zdoben originálními motivy podle návrhů Mikoláše Alše. V rámci restaurátorských prací se je odborníci pokusí zachovat v původním stavu, jde například o torza omítek se sgrafitovou výzdobou.

Prozatím je připravená nová kamenná základna budoucího Libušína. Po zimní přípravě stavebního dřeva, by se však již během jara mělo začít s budováním dřevěné konstrukce.

Sdílejte článek