Sport
11/01/2019 Zdeněk Janiurek

V derby býval Vítkovicím soupeřem Slovan i Baník, teď klub zbrojí na Třinec

​Sobota opět otřese hokejovou veřejností Moravskoslezského kraje a Ostravska v základech. Vítkovice se poprvé v této sezoně na svém ledě utkají s Třincem.

Hokejové derby, plná hala, elektrizující atmosféra. Slezané ale nebyli ústředním rivalem Vítkovických vždy, to je až hudba posledních tří dekád.

Dnešní generace fanoušků Vítkovic si pod pojmem derby vybaví okamžitě souboj s rivalem z Třince, jenže ne vždy tomu tak bylo. Dávno před postupem Slezanů do nejvyšší soutěže Vítkovičtí hrávali derby s bližšími soupeři a některé bitvy byly v pravdě epické a nezapomenutelné.

Jak je známo, vítkovický hokej udělal své první krůčky jako SK Moravská Ostrava v roce 1928 a od roku 1929 se už pod vlajkou Vítkovic hrdě dral vzhůru. V Ostravě tehdy byla řada klubů, v podstatě každý dnešní městský obvod měl svůj tým. Nade všemi vynikal už koncem 20. let SK Slovan Moravská Ostrava.

To byl hlavní ostravský klub. Jenže vzestup Vítkovic začal ohrožovat jeho výsadní postavení. V nově založené Slezské Župě Hockeyové – regionální soutěži – to byly právě SK Slovan a SSK Vítkovice, kdo byl nejlepší, v silné čtyřce ovšem růžky vystrkoval i tehdejší SK Třinec.

Městská derby mezi Slovanem a Vítkovicemi měly zvláštní nádech a lišily se od střetnutí s ostatními ostravskými kluby, i mezi fanoušky byly tyto bitvy vyhledávané. Jenže po sezoně 1935/1936 přišel Slovan o své kluziště a jeho tým za pár let zcela zmizel ze světa.

Nejlepší hráči Slovanu pak našli uplatnění právě ve Vítkovicích, které ale přišly o velkého rivala a našli ho až za téměř 20 let!

Krátkým intermezzem městských bitev byl souboj Vítkovic s mariánskohorskou Ostravskou Slavií, která se pokoušela ohrozit výsadní postavení SKVŽ po druhé světové válce.

Vše vygradovalo v sezoně 1948/1949, kdy oba týmy bojovaly o postup do kvalifikace o I. ligu, úspěšnější byly Vítkovice, po šesti letech se vrátily do nejvyšší soutěže, nejlepší hráči Ostravské Slavie se přesunuli do ligového týmu, tedy do Vítkovic a klub z Mariánských Hor začal upadat.

Do dnešních dnů si ale pamětnici pod slovem derby vybavují souboje s ostravským Baníkem. Klub, který vznikl direktivně přejmenováním tradiční slezské Viktorie Zárubek jako hokejový reprezentant OKD a po vnucené reorganizaci tělovýchovy přijal v roce 1952 jméno Baník.

Ostrava v „souboji hokejových hutníků a horníků“ našla velká derby. Už od roku 1953! Hlavně ve finálové skupině mistrovství ČSR. Souboj ale hostilo Brno, Vítkovice deklasovaly Baník 2:13, celkově skončily druhé, Baník pátý. Oba týmy se potýkaly v nejvyšší soutěži, ale Baník slábl a koncem 50. let sestoupil z nejvyšší soutěže.

Epickým soubojem obou ostravských celků byla ale sezona 1960/1961. Tehdy jak Vítkovice, tak Baník hrály druhou ligu a mezi oběma se rozhodovalo, kdo postoupí do nejvyšší soutěže. Baník měl v sezoně zprvu navrch, tedy až do prvního derby. 9. ledna 1961 zažila Ostrava snad největší hokejovou bitvu.

Atmosféra ve městě byla šílená. Vítkovice se dokonce rozhodly odvézt mužstvo na několik dní z Ostravy a přijet až těsně před zápasem, jenže autobus se málem nedostal ke stadionu. Uvnitř zimního stadionu Josefa Kotase se tísnilo 13 949 diváků, před stadionem ale zůstalo více než pět tisíc fandů.

Pracovníci stadionu narychlo zprovoznili venkovní rozhlas, aby fandové, kteří zůstali před stadionem, ze zápasu něco měli. V neuvěřitelné atmosféře Vítkovice ukázaly svou sílu, zvítězily 4:1 a nastartovaly se směrem k návratu do nejvyšší soutěže.

Baník svou historickou šanci navzdory ilegálnímu vedení exsparťanského kouče Vladimíra Zábrodského neproměnil svou historickou šanci. Poslední ligový, lépe řečeno druholigový duel mezi městskými rivaly byl sehrán v sezoně 1971/1972.

To už Baník pravidelně dostával od Vítkovic na ledě výprask. Pak hokejový Baník zanikl úplně. Už v té době Vítkovice měřily síly s Třincem, jenže zápasy nebyly tak atraktivní, jako byly dnes.

Jak bitvy se Slovanem, tak s Ostravskou Slavií, tak s Baníkem byly z regionálního pohledu souboji moravských hokejových týmů. Vítkovice sídlily logicky ve Vítkovicích, pak na stadionu Josefa Kotase, který je v moravské části města. Slovan měl své kluziště v místě dnešních Plynáren, tedy také na Moravě.

Ostravská Slavia byla z Mariánských Hor. Baník, i když fotbalově slezský klub, sídlil také v Moravské Ostravě, tedy na stadionu Josefa Kotase. Až s příchodem Třince se Vítkovice postavily opravdovému soupeři z druhého břehu řeky Ostravice.

Pro Vítkovice byl souboj s Třincem především mementem šestileté druholigové anabáze a pak také sezony mimo nejvyšší soutěž v letech 1987 a 1988. Hokejisté TJ VŽKG, později TJ Vítkovice, byli i přes svou účast v nižší soutěži v prvních letech soupeření s TJ TŽ VŘSR Třinec jasnými pány na ledě.

Poprvé se střetly oba celky v sezoně 1969/1970 a už na třinecké půdě braly Vítkovice výhru 4:0. V prvních čtyřech sezonách vzájemných duelů mezi Ostravany a Slezany vyzněly pro Třinec jen dvě utkání, oba navíc jen remízy.

Pokud si někdo z dnešních fanoušků myslí, že listopadový debakl 7:0 byl nejvyšším vítězstvím Vítkovic nad Třincem v celé historii, pak se mýlí. 21. února 1971 rozdrtily Vítkovice na zimním stadionu Josefa Kotase Třinec 10:3, desetibrankový příděl si Slezané odváželi z Ostravy i v sezoně 1972/1973, když domácí zvítězili 10:4.

Ovšem ke cti soupeřům je nutné podotknout, že v té době byly Vítkovice elitním klubem, který jen vinou objektivních příčin hraje nižší soutěž, zatímco Třinec byl inventářem středu druhé nejvyšší soutěže bez větších ambicí na útok na čelní pozice. Dlouhých patnáct let se pak Vítkovice s Třincem nestřetly.

Až v sezoně 1987/1988, Ostravané tehdy sestoupili z I. ligy a I. Českou národní hokejovou ligou prolétly jako blesk, ani tehdy se tak Třinec nedočkal prvního skalpu modro-bílého soupeře. První porážku od Třince tak musely Vítkovice skousnout až 13. října 1995, při vůbec prvním extraligovém měření sil mezi oběma soupeři.

Ovšem to už se jednalo o opravdové derby, které později získalo označení ocelářské a dnes se nazývá moravskoslezské.

Sdílejte článek