Byznys
27/03/2018 ČTK

V lagunách po chemičce v Ostravě je více hlinky, než se očekávalo

V ropných lagunách po chemičce Ostramo v Ostravě je víc takzvané hlinky, než se předpokládalo. Jde o zeminu kontaminovanou ropnými látkami, která se liší od surových kalů a na rozdíl od nich ji lze uložit na skládku nebezpečného odpadu.

Společnost AVE CZ ji vozí na skládku v Čáslavi na Kutnohorsku, kterou provozuje, sdělila mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková. Projekt původně počítal s tím, že současně s likvidací 91.000 tun kalů bude potřeba odstranit i 3000 tun hlinky.

Skládka v Čáslavi má podle Iváckové na ukládání nebezpečných odpadů veškerá povolení a uložení hlinky neohrozí životní prostředí. "Pro hlinku platí stejná pravidla jako pro jiné nebezpečné odpady, které se na skládce v Čáslavi odstraňují. Obyvatelé města se nemusejí ničeho obávat, skládka funguje podle přísných předpisů a je pravidelně kontrolována ze strany ČIŽP," uvedla mluvčí.

Projekt podle ní od počátku počítal s ukládáním hlinky v Čáslavi. "Prováděcí projekt počítal s tím, že z laguny R3 bude nutné odstranit asi 3000 tun hlinky. S postupujícími pracemi se ukázalo, že hlinky je v laguně R3 uloženo podstatně více. O této skutečnosti AVE CZ neprodleně informovala na kontrolním dni v prosinci 2017. Tuto informaci vzaly všechny dotčené subjekty na vědomí," uvedl manažer projektu Roman Jerie.

Na skládku v Čáslavi jsou ukládány pouze použité filtrační hlinky, které mají jiné chemické složení než surové kaly (kyselé dehty). "Hlinku si lze představit jako zeminu kontaminovanou ropnými látkami, a lze s ní tedy i obdobným způsobem nakládat. Hlinka má jiné fyzikálně-mechanické vlastnosti a odlišný je i původ tohoto odpadu," uvedla Ivácková.

V případě kyselých dehtů jde podle ní o odpad, který obsahuje zejména organické fáze ropného destilátu. Před likvidací se musí na místě upravit.

"Základní složkou hlinky je hlinitokřemičitan vápenatý, který je kontaminován ropnými látkami z procesu rafinace olejů," popsala mluvčí.

Firma hlinku těžila především v zimě, kdy to bylo vhodné. "Techniku, kterou používáme na lagunách, jsme tak mohli využít i v době, kdy nebylo možné kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám zavápňovat surové ropné kaly a provádět s tím související činnosti," uvedl Jerie.

Nyní se hlinka z areálu lagun neodváží, firma se věnuje těžbě a úpravě surových kalů. Kaly se budou likvidovat v plynárně ve Vřesové na Sokolovsku. AVE CZ má k odvozu z Ostravy připraveno prvních 13.000 tun.

Ostravské laguny představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Laguny obyvatele v okolí obtěžují zejména svým zápachem.

Jejich odtěžování začalo v roce 2004, ale provázely ho problémy a v roce 2011 se zastavilo. Vytěženo bylo na 200.000 tun kalů, ukázalo se ale, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se původně nepočítalo. Odstranění těchto takzvaných nadbilančních kalů dostala v roce 2015 na starost pražská společnost AVE CZ.

Sdílejte článek