Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

Kultura

V listopadové Kafrárně váleli Milan Švihálek a Jakub Horák

​Šestnáctého listopadu proběhla v ostravském klubu Atlantik další Kafrárna - talkshow Petra Kubaly. Pozvání přijala ikona ostravské televize a rozhlasu Milan Švihálek, mezi jinými spisovatel, publicista, scénárista, dramaturg, redaktor a v neposlední řadě také pekař.

Foto: Jan Lipovský

"Tady máš štrúdl, jsem ti upekl," oznámil překvapenému moderátorovi a z batohu vytáhl krabičku nádherně vonícího jablečného závinu.

Petr Kubala se brzy přesvědčil, že Milan Švihálek je nejen zručná hospodyňka, ale také nezastavitelný vypravěč. V odpovědi na prostou otázku: Jak ses dostal k televizi? si diváci vyslechli poutavé vyprávění počínající tím, že Milan už od dětství rád chodil do biografu, přes pokus o první pusu v třešňové aleji za biografem řečeným U psa, která se nakonec ale neuskutečnila, až po sraz ze školy po 60 letech, kde se Milan dozvěděl, že dotyčná je celých 60 let přesvědčena, že ona pusa byla, a byla to její první.

"Jak ses tedy dostal k televizi?" zkusil to moderátor po patnácti minutách vyprávění znovu. "No, začínal jsem jako kulisák v divadle," zněla odpověď, následovaná popisem kulisáckých kalhot, ke kterým maminka Milanovi našila kapsy, že by i Krtek záviděl.

"No a jak ses teda dostal k té televizi?" naléhal do smíchu publika už asi pošesté Petr Kubala. "Počkej, já se k tomu dostanu, jen to dopovím s těmi kapsami."

Bylo jasné, že Milan Švihálek by byl schopen povídat celou noc. Diváci se nakonec (mimo mnohé jiné) skutečně dozvěděli, jak se dostal k televizi, které posty tam zastával a co vedlo ke vzniku dokumentárního seriálu Za svědky minulosti o zajímavostech z historie techniky a řemesel.

Petr Kubala svého hosta odměnil osobním dárkem, jak už je v Kafrárně zvykem, a to kuchařkou, aby Milan dále rozvíjel svůj štrůdlový talent.

Druhým hostem talkshow byl stand-up komik a kabaretiér Jakub Horák. Kuba je členem tvůrčí skupiny Hrdobci a autorem mnoha humorných povídek, které svým nezaměnitelných způsobem vypráví na kabaretech.

"Já ty povídky vymýšlím podle toho, co se mi stalo. Mám třeba povídku o prvním rande, jak se vypořádat s rozchodem, a tak. Teď zrovna píšu jednu ze života číšníků, protože pracuji v Praze jako číšník. Hosté, to jsou stále se opakující typy."

Kabaret sdružuje mnoho mladých, neproslavených umělců v žánrově širokém spektru výstupů od tance, zpěvu, hry na hudební nástroje, pantomimy, stand-up vystoupení, zkrátka, ať si každý divák přijde na své.

"No a kdo byl tak nejlepší, z těch, kdo u vás vystupoval?" vyzval hosta Petr Kubala. "No já jsem rád za každého umělce, který u nás vystoupí." "Ale určitě jste měli i někoho speciálního." "No ty jsi u nás jednou vystupoval," vzpomněl si kabaretiér. "No ne jednou, ale dvakrát!"

Kuba Horák dostal od moderátora knížku o tom, co už muž 18+ bydlící sám nemusí řešit. "Víš, to máš jako inspiraci pro další povídky," oznámil Petr. "Třeba tady, kapitola 'Už nemusí před maminkou schovávat porno', to se hodí, ne?" Sám pak dostal tričko s logem Hrdobců - brouka, který si válí svou kuličku.

"S tímhle trikem budeš vždycky válet," oznámil mu Kuba.

Foto dne