Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích budou slavit fotbalisté i Alexandrovci. Top 10 akcí tohoto týdne! Chcete posílit svou kreativitu? Přijďte na nAKAfe!

Společnost

V Ostravě bude socha Věry Špinarové, podoba artefaktu je zatím tajná

Husův sad v centru Ostravy bude už za několik dnů zdobit bronzová socha zesnulé zpěvačky Věry Špinarové v životní velikosti.

Foto: Archiv

Sochu na přání centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vytvořil sochař David Moješčík. Slavnostní odhalení se chystá na úterý 16. října, řekla mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

Mluvčí na dotaz Magazínu PATRIOT uvedla, že podoba artefaktu je zatím tajná, sochu tedy zatím neviděli ani její zadavatelé.

Moješčík už v loňském roce pro obvod vytvořil sochu hudebního skladatele Leoše Janáčka, která je umístěna na Jiráskově náměstí. Je rovněž autorem menší sochy Karla Kryla nainstalované před budovou Českého rozhlasu.

Moješčík v minulosti v Ostravě vytvořil například sochu Levitace a je také spoluautorem pomníku Operaci Anthropoid v Praze.

Špinarová loni v březnu zkolabovala při koncertu v Čáslavi, měla zástavu srdce. Převezena byla do pražské motolské nemocnice, kde následně zemřela.

Rodačka z Pohořelic u Brna byla po celý život spjata s ostravskou hudební scénou. Špinarovou proslavily písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš.

Mezi špičku domácí populární scény ji vynesla nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene.

Celkem vydala 13 desek. Ostravští zastupitelé loni v květnu zpěvačce in memoriam udělili Cenu města Ostravy za její mimořádný přínos Ostravě v oblasti kultury.

Odhalení sochy by se měl účastnit i syn Špinarové Adam Pavlík.

Foto dne