Kultura
21/08/2018 Jaroslav Baďura

V Ostravě se chystá 10. ročník unikátního festivalu Ostrava Kamera Oko

V Ostravě se ve dnech 25. – 30. září 2018 koná 10. ročník Mezinárodní kameramanského filmového festivalu Ostrava Kamera Oko.

Festival, který je v Ostravě pořádán již od roku 2009, se zaměřuje se na prezentaci kameramanské tvorby výrazných osobností z České republiky i ze zahraničí. "Kromě projekcí pořádáme workshopy, prezentace a úvody tvůrců, soutěž krátkometrážních i celovečerních filmů a koncerty," říká kreativní ředitelka festivalu Gabriela Knýblová.

Festival slaví letos desáté jubileum, v čem bude jiný než předešlé ročníky?
Letošním ústředním tématem je Portrét dámy. Navazuje tak na předchozí ročník, kdy jsme se velkou část programu věnovali určitému tématu, a to Architektuře. Festival úlohu žen v režisérské pozici, za kamerou či v jakékoli jiné tvůrčí roli důsledně reflektoval od počátku, letos však bude dámám ve všech věkových kategoriích věnována pozornost ještě větší. Důležitou novinkou je pro nás spolupráce s galerií PLATO, která nám poskytla prostory bývalého hobbymarketu Bauhaus, a vytvořila tak zázemí pro řadu odborného a doprovodného programu. Odehraje se zde například pop-up projekce v Zahradě či masterclass Martina Kohouta - laureáta ceny Jindřicha Chalupeckého. V letošním roce se nám také povedlo navázat spolupráci s polskými filmovými školami, a rozšířit tak odborný program věnovaný studentům filmových škol.

Kolik filmů a kde návštěvníci festivalu uvidí?
Festival letos uvede přes 70 snímků, a to jak v soutěžní, tak nesoutěžní kategorii. Jako každý rok promítáme ve všech ostravských jednosálových kinech (tedy v Minikině, Cineportu, Luně, Kinu Art a také ve Světě techniky). Podporujeme tímto jejich konkurenceschopnost vůči multiplexům. Zároveň rádi využíváme jejich osobního kouzla, jelikož nám záleží na celkové atmosféře, kterou si divák z projekce odnese. Proto volíme také projekce na netradičních místech. Letos dojde k unikátnímu oživení jinak nepřístupných prostor Dolu Barbora, kde proběhne slavnostní zakončení s němým filmem a živým hudebním doprovodem.

Víme, že festival má i doprovodný program, jak bude letos vypadat?
Letos jsme do programu zařadili workshopy pro děti, které proběhnou o víkendu ve spolupráci s projektem Free Cinema. Nejmladší návštěvníci si tak budou moci v sobotu vyrobit tzv. prekinematografickou hračku a využít prvních pohybových klamů, které předcházely vzniku filmového média. V neděli pak proběhne setkání, které se bude hravou formou věnovat porozumění filmu. Workshopy jsou určeny dětem od 6 do 15 let a probíhat budou právě ve zmiňované Galerii Plato. Zde se uskuteční také pop-up projekce v Zahradě doprovázená již tradičním ostravským večerem elektronické hudby s názvem Banket, který se uskuteční ve spolupráci s AVB Kolektivem. Velkou radost máme také z toho, že se nám podařilo do programu zařadit oblíbenou prezentaci videoklipů trojce Aleš Stuchlý, Karel Veselý, Pavel Klusák, tentokrát na téma, které zastřešuje celý festival: Portrét dámy.

Jakou pověst si festival za deset let konání vybudoval?
Festival je přístupný jak odbornému publiku, tedy filmovým kritikům, vědcům, tvůrcům či studentům filmových oborů, tak široké veřejnosti. Do programu se snažíme zařazovat projekce, které osloví ostravské publikum, a věřím, že se nám to daří. Letos by si Ostravané určitě neměli nechat ujít dvoudílný film z produkce ČT Dukla 61.

Kdo ze zajímavých hostů letos přijede?
Z českých a slovenských hostů se diváci mohou těšit na režisérku Olgu Sommerovou, kameramanku Olgu Špátovou, operní pěvkyni Soňu Červenou, kameramana Norberta Hudce, mladou a nadějnou kameramanku Janu Hojdovou, kameramana Marka Jíchu, jehož film Žiletky uvedeme v remastrované premiéře. Také zmíněný film Dukla přijede uvést celá delegace tvůrců. V české premiéře pak nabídneme také snímek Rekonstrukce, který se odkazuje ke skutečnému trestnému činu, při kterém dvojice mladíků v Pardubicích v roce 2015 bezdůvodně umučila bezdomovce k smrti. Film byl nedávno uveden v soutěžní sekci na festivalu v Locarnu, jako jediný český zástupce po mnoha letech. I tento snímek festivalovému publiku představí sami tvůrci. Mimochodem režisér Jiří Havlíček je pedagogem na Fakultě umění Ostravské univerzity. Uvedeme také snímky aktuálního laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Martina Kohouta, za jeho osobní účasti. Zahraniční hosty ještě držíme v tajnosti, ale brzy jejich jména odhalíme.

Na jaké snímky se těšíte nejvíce a doporučila byste je i návštěvníkům festivalu?
Nejhodnotnějším a komplexním zážitkem bude projekce němého filmu Friedricha Wilhelma Murnaua Východ slunce s živým hudebním doprovodem hudebního uskupení Forma v Dole Barbora. Já osobně se ale moc těším na soutěžní snímek Azougue Nazaré Jedná se o debut brazilského režiséra Tiaga Meloa, oceněný na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Snímek dramatizuje konflikt mezi tradičním evangelickým světem a prostředím rituálních karnevalových oslav Maracatu. Obsazené postavy jsou převážně neherci reálně vycházející z tohoto prostředí. A také na portrét světoznámého kameramana Woodyho Allena či Michelangela Antonioniho - Water and Sugar: Carlo Di Palma, the Colours of Life. Z českých filmů bych pak doporučila snímek Domestik, který bude v den naší projekce čerstvě uveden do kin. Je to silný snímek, který rozděluje publikum, ale pevně věřím, že to naše si určitě získá.

Kdy festival začíná a jaký je jeho harmonogram?
Festival začíná 25. září a potrvá až do neděle. Hlavní část programu je koncentrována od čtvrtečního odpoledne do konce týdne, kdy festival navštíví většina (zahraničních) hostů a budou promítány všechny soutěžní snímky.

Sdílejte článek