Společnost
04/06/2024 Petr Broulík

V Ostravě vznikne nová čtvrť! V místech bývalé huti budou byty pro dvanáct tisíc lidí

Ilustrační foto: Pixabay.com

Mezi Trojhalím na Karolině a Dolní oblastí Vítkovice začne od roku 2027 vznikat nová městská čtvrť Žofinka. Vyroste na místě struskové haldy bývalé Žofinské huti.

Majitelem původního, v současnosti veřejnosti běžně nepřístupného brownfieldu s halami, je soukromá investiční společnost Pod Žofinkou Holding. Tato společnost chce na jeho místě s pomocí města vystavět moderní městskou čtvrť s byty, domy, městskou zástavbou a vybavením. Investoři předpokládají, že v ní jednou může bydlet až dvanáct tisíc lidí.

Nová čtvrť bude vznikat postupně, ale už s prvními domy a byty, které by měly stát zhruba v roce 2030, má sloužit svým obyvatelům jako moderní nájemní i soukromé bydlení s běžnými službami. Město Ostrava by mělo do čtvrti nasměrovat i novou tramvajovou trať, městské sítě, cesty a ulice. Investoři plánují pro novou čtvrť i „vlastní“ školu a mateřskou školku, ale také zdravotní středisko či zařízení pro sportování a oddech.

„Když se podíváme na Ostravu z výšky, tak máme dnes v Ostravě dvě blízká místa, tedy Dolní oblast Vítkovic a centrum Ostravy, mezi kterými se však nedá suchou nohou projít. A my chceme Ostravu rozvinout právě do území Žofinky, aby nová čtvrť propojila tyto dvě části města. Navíc toto území nám jiná města závidí, máme totiž na rozdíl od nich uprostřed města území, kde můžeme postavit celé nové město. Máme tak možnost vybudovat něco úžasného,“ řekl primátor Ostravy Jan Dohnal přímo v prostoru brownfieldu, které město považuje za klíčovou lokalitu. „Pokud se má Ostrava někam rozvíjet, je to přesně toto území. Myslím, že je unikátní,“ dodal.

O podobu budoucí městské čtvrti se utkají architekti

Podobu nové čtvrti mají vymyslet architekti a urbanisté, kteří se přihlásí do urbanisticko-architektonické soutěže. Investoři ze společnosti Pod Žofinkou Holding ji spolu s městem chtějí vyhlásit na konci června a vítězný návrh plánuje vybrat na jaře příštího roku.

Soutěžící architekti a urbanisté budou v území brownfieldu navrhovat jak urbanistickou strukturu nové zástavby, tak její velikosti a charakter zástavby. Navrhnout mají i dopravní řešení, kostru veřejných prostranství a řešení takzvané modro-zelené infrastruktury.

„Od soutěže očekáváme návrh začlenění území Žofinky do organismu města, vznik důležitého propojení centra Ostravy s Dolní oblastí Vítkovic a pěší a cyklistické návaznosti na širší okolí. Zároveň nás těší, že se soukromý vlastník pozemků rozhodl najít budoucí podobu území v otevřené soutěži a na její koordinaci a přípravě úzce spolupracuje s městem Ostrava,“ upřesnila Hana Tichánková, náměstkyně primátora. Dodala, že výstavba nové čtvrti bude poměrně časově dlouhá, ale ona sama věří, že se dostavění kompletní nové čtvrti ještě za svého života dočká.

Investoři zvou veřejnost na prohlídky Žofinky a veřejnou diskusi

Do přípravy podmínek soutěže se může v tomto týdnu zapojit i veřejnost. Může přijít na komentované prohlídky územím, které dostaly název od Karolíny k Žofince a zpět. Veřejnost se na prohlídky může hlásit také na webu projektu. Tam najde i odkaz na online dotazník s mapou. Lidé v něm mohou popsat hodnoty a problémy současného stavu území a jeho okolí. Komentáře obdrží účastníci soutěže jako jeden z podkladů pro zpracování soutěžních návrhů.

Veřejnost bude mít možnost se do soutěže zapojit i během druhé fáze soutěže, tedy na jaře 2025, kdy porota bude vybírat a konzultovat vybrané soutěžní návrhy.

„Našim cílem jako vlastníka a investora, je v co největší míře zapojit do přípravy soutěže i ostravskou veřejnost. V tomto týdnu budou mít lidé možnost prohlédnout si území brownfieldu Pod Žofinkou a seznámit se s jeho historií na komentovaných prohlídkách,“ sdělil Tomáš Laštovka, člen správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding.

Před Novou Karolinou bude výstava o území Žofinky

Před Novou Karolínou budou lidé moci na panelech vidět venkovní výstavu o území Žofinky a o tom, jak bude soutěž probíhat. Investor chce také na webu projektu spustit anketu, do které se může veřejnost zapojit.

Veřejná diskuse o historii Žofinské huti a potenciálu rozvoje této části Moravské Ostravy se uskuteční také ve čtvrtek 6. června od 18 hodin v Městském ateliéru prostorového plánování a architektury MAPPA. Zúčastní se jí historici, urbanisté a architekti, ale i zástupci ostravské samosprávy a investora.

„Rozvoj území Žofinky je jednou ze strategických priorit města Ostravy. Soutěž naváže na změnu územního plánu, která v území zakotví páteřní komunikační systém a stanoví základní regulaci zástavby,“ vysvětlil primátor Dohnal.

Soutěže se zúčastní pět až sedm architektů a urbanistů

Urbanisticko-architektonickou soutěž na výstavbu nové městské čtvrti připravuje vlastník území, společnost Pod Žofinkou Holding a.s., ve spolupráci se statutárním městem Ostrava, MAPPA Ostrava, městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz a dalšími hlavními aktéry v území. Organizátorem soutěže je plánovací kancelář ONplan.

„Soutěž bude probíhat od června 2024 do dubna 2025. Porota architektonické soutěže vybere pět až sedm účastníků na základě přihlášek s portfolii referenčních prací. Ti se pak zúčastní tří soutěžních workshopů, během kterých se porota, investoři, samospráva a další aktéři území zapojí do dialogu přímo se soutěžními týmy, “ vysvětlil Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan.

Porotcem soutěže bude i vítěz soutěže na brownfield Florenc

S vítězem soutěže chtějí investoři jednat o zpracování územní studie pro celé řešené území a o přípravě projektu pro realizaci první etapy rozvoje Žofinky. Práce na rozvoji území máme v plánu zahájit v roce 2027,“ řekl Libor Adámek, předseda správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding.

Nová čtvrť by měla mít rozlohu 515 tisíc metrů čtverečních, v první fázi chce investor zastavět 60 tisíc metrů čtverečních, což by mělo trvat asi tři roky a vzniknout by mělo zhruba tisíc bytů. Z toho by pětašedesát procent celkové výstavby v nové čtvrti měly tvořit nájemní nebo prodané byty. „Celkem bychom rádi, kdyby tu vzniklo pět až šest tisíc bytů, což by znamenalo bydlení pro dvanáct tisíc obyvatel. Je to dlouhodobý projekt na minimálně dvě dekády,“ dodal Adámek.

V soutěžní porotě budou zástupci zadavatele a samosprávy, i nezávislí odborníci z řad architektů, urbanistů a krajinářských architektů. Zasedne v ní například i architekt a urbanista Filip Tittl z kanceláře UNIT architekti, která se stala vítězem urbanistické soutěže na rozvoj pražského brownfieldu Florenc. Nebo architekt Ivan Reimann z uznávaného berlínského studia Müller Reimann Architekten, který má porotu obohatit svými zkušenostmi z německého prostředí.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek