Společnost
15/05/2016 Jaroslav Baďura

V ostravské zoo se narodilo mládě ohroženého lemura červenobřichého

Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů madagaskarských lemurů, které patří ve své domovině k ohroženým druhům. Nejnovějším přírůstkem je mládě u lemurů červenobřichých.

Lemury červenobřiché chová Zoo Ostrava od roku 2004, kdy byli přivezeni dva samci ze Zoo Kolín nad Rýnem. Chov v zoologických zahradách je řízen koordinátorem.

U vzácnějších lemurů je novému chovateli poskytnuta nejprve samčí skupina (v našem případě bratry). Pokud se chov po nějakou dobu daří, teprve potom získá dotyčná zoo chovný pár.

Ten se Zoo Ostrava podařilo získat v roce 2006 – samice pocházela ze Zoo Mulhouse, samec ze Zoo Obterre. „Samice již přijela březí, takže v dubnu 2006 jsme se dočkali prvního mláděte. Spolu pak měli ještě pět mláďat, než samec v roce 2012 uhynul,“ popisuje začátky chovu Jana Kanichová, ošetřovatelka primátů.

„Po úhynu samce jsme získali dalšího ze Zoo Esklistuna. Nově sestavený pár úspěšně odchoval tři mláďata. V současné době tvoří lemuří rodinu (kromě rodičů) starší dcera narozená v roce 2014. Je skutečnou raritou, protože má jedno oko hnědé a jedno modré (viz foto). Poslední mládě se narodilo 25. března 2016. Toto mládě už má obě oči normálně hnědé. Věříme, že i toto se rodičům podaří úspěšně odchovat,“ dodává Jana Kanichová.

Nejmladší člen rodiny lemurů čevenobřichých ze Zoo Ostrava. Foto: Pavel Vlček

Nejmladší člen rodiny lemurů čevenobřichých ze Zoo Ostrava. Foto: Pavel Vlček

Návštěvníci mají možnost rodinnou skupinu pozorovat v chovatelsko-expozičním komplexu Pevninské ostrovy pod výběhem Čitván. Bratři, kteří k nám přijeli jako první, jsou chováni v samčí čtyřdruhové skupině, která obývá v letním období rovněž Pevninské ostrovy. Na zimu jsou pak přestěhováni do Pavilonu primátů.

 

Lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) obývá vlhčí oblasti východní část ostrova Madagaskar, kde žije ve vyšších nadmořských výškách. Je to lemur aktivující hlavně za soumraku (tudíž není tak atraktivní pro chov v zoo). Na rozdíl od většiny lemurů žije v páru (z denních lemurů je to pak ještě lemur mongoz).

Samice je březí 126 dní a rodí většinou 1 mládě, ale i dvojčata. Jako každá poloopice se řídí hlavně čichem a značkuje své okolí výměšky pachových žláz, ale také močí a trusem, kterým si pokrývají temeno hlavy a pak se otírá o různé předměty. Populace ve volné přírodě je odhadována na 1800 jedinců.

V Červeném seznamu je zařazen v kategorii zranitelný (Vulnerable). Je ohrožen zejména ztrátou životního prostředí v důsledku nadměrné a ilegální těžby dřeva. Populace v evropských zoo čítá 150 jedinců ve 40 institucích.

Sdílejte článek