Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Společnost

V příštích dnech začne rekonstrukce slavné mohyly Ivančena

Skauti z celého Česka, ale i ze zahraničí, dnes vystoupali k mohyle Ivančena pod Lysou horou v Beskydech. Připomíná osud popravených skautů, kteří se zapojili do protinacistického odboje.

Příští týden začne rekonstrukce pietního místa, které vzniklo spontánním vršením kamenů. Práce na jeho obnově potrvají do poloviny června a vyžádají si náklady okolo 300.000 korun, řekl mluvčí projektu Kryštof Hyvnar.

„Příští týden vykolíkujeme staveniště. Určíme místa, kde se bude odkopávat zemina. Tu pak necháme odbagrovat a následovat bude rozebírání současné mohyly,“ doplnil Hyvnar. Dodal, že každý víkend počítají s pomocí tří desítek brigádníků. „Kameny ze současné mohyly budeme přenášet a skládat do nových zídek, které budou v kaskádách nad sebou,“ popsal vizualizaci nové mohyly.

Výstupy na Ivančenu mají svou tradici od roku 1945. Akce láká mnohdy až 2000 příznivců skautu. Připomíná osud pěti skautů, kteří byly popraveni za odbojovou činnost na konci války v roce 1945. „Stalo se tak mezi 24. dubnem a 2. květnem v polském Těšíně. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny,“ řekl.

Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i další lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, z nichž pomník narůstal. Ivančena se tak stala symbolem odboje proti nesvobodě. Pochody k ní se snažili v dalších letech zakázat komunisté, nikdy se jim to ale úplně nepodařilo.

Dnes má mohyla okolo 200 metrů krychlových a její součástí je podle odhadů víc než 100.000 kamínků, kamenů či balvanů. Na řadě z nich je vytesáno, kdo a odkud jej na mohylu přinesl.

„Vzhledem k tomu, že se kameny z mohyly rozprostřou do zídek, bude mnohem více takových nápisu vidět. Naším cílem je také všechny kameny vyfotografovat a zaevidovat,“ uvedl Hyvnar.

Tradiční skautské výstupy k mohyle se každoročně konají v dubnu o sobotě, jež je nejblíže svátku svatého Jiří, patrona skautů. Junák – český skaut má více než 53.000 členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku.

Foto dne