Byznys
07/04/2016 Jaroslav Baďura

V Třinci by chtěl podnikat každý. Alespoň podle výzkumu Město pro byznys

Nejvyšší iRating, velcí zaměstnavatelé a nízké poplatky. Důvody, které z Třince dělají nejlepší město pro byznys Moravskoslezského kraje 2015.

Na druhé místo klesly Odry a třetí skončil Frenštát pod Radhoštěm. Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotí již osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

Třinec se po loňském čtvrtém místě stal nejpřívětivějším místem pro podnikání. Město má nejvyšší podíl velkých zaměstnavatelů a čtvrtou nejnižší nezaměstnanost. Vítězství si ale odnesl především díky nejvyššímu iRatingu a proaktivnímu přístupu radnice, která nastavila tři ze čtyř sledovaných poplatků na nejnižší úroveň v kraji.

„Historie města nahrává středním a velkým firmám. Dlouhá léta funguje kvalitní a úzká spolupráce s Třineckými železárnami. Samozřejmě spolupráce neprobíhá pouze s touto dominantní firmou, ale i s ostatními podniky. Spojení Třince s železárnami je však stále nejvíce vidět a nutno říci, že je to velmi dobře fungující tým. Dříve měl Třinec problémy především s nezaměstnaností a špatným ovzduším. Když se kouknete na Třinec nyní, nezaměstnanost je na nízké úrovni a z centra je to na zeleň či přímo do přírody opravdu kousek,“ okomentovala vítězství starostka Věra Palkovská.

Druhé Odry se mezi nejlepšími městy drží hlavně díky nejvyššímu podílu velkých zaměstnavatelů, pozitivním výsledkům v hodnocení hospodaření radnice a velmi dobře byl analytiky hodnoceny také obsah webových stránek města.

„Podnikatelé jsou stavebním kamenem každého města. My ty naše podporujeme, oslovujeme a jsme rádi, když mají zakázky, protože právě místní živnostníci a firmy znají město a okolí nejlépe a vždy skvěle vyhodnotí situaci. I z těchto důvodů jim věnujeme velkou pozornost a snažíme se vytvářet co nejlepší podnikatelské prostředí,“ uvedl starosta Libor Helis.

Celkové pořadí

1. Třinec 2. Odry 3. Frenštát pod Radhoštěm 4. Hlučín 5. Frýdlant nad Ostravicí 6. Opava 7. Frýdek-Místek 8. Vítkov 9. Český Těšín 10. Krnov 11. Bruntál 12. Nový Jičín 13. Ostrava 14. Rýmařov 15. Bohumín 16. Karviná 17. Bílovec 18. Havířov 19. Kravaře 20. Kopřivnice 21. Jablunkov 22. Orlová

Třetí Frenštát pod Radhoštěm boduje především kvalitním iRatingem a nejlepším hodnocením v testu elektronické komunikace

„Vedení města si zakládá na otevřené a kvalitní vnitřní i vnější komunikaci. Nově byl založen odbor vnějších vztahů pro zlepšování komunikace s obyvateli, tedy i podnikateli. Úspěch však stojí především na kvalitních pracovnících úřadu a na neustálém vzdělávání v nejrůznějších oborech, včetně informačních technologií,“ uvedla vedoucí odboru Iva Vašendová .

 

Město pro byznys je srovnávací výzkum, který již osmým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí ve všech obcích s rozšířenou působností v ČR a ve všech městských částech Hlavního města Prahy. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank.

Partnerem výzkumu je společnost Škoda Transportation a.s., odborným garantem a zpracovatelem bonity obcí iRatingu je CRIF – Czech Credit Bureau, podporovatelem Svaz měst a obcí ČR, zpracovatelem dat agentura Datank.

 

Sdílejte článek