Proměny kraje
23/04/2019 Tomáš Svoboda

Ve Stěbořicích postavili rozhlednu, která připomíná vojenskou pevnost

O dělostřelecké tvrzi Šibenice, která měla po roce 1938 vyrůst poblíž Stěbořic na Opavsku, se dodnes říká, že je velkým tajemstvím československého opevnění. Teď na jejím místě stojí 12 metrů vysoká betonová rozhledna, díky které národní historie opět ožívá.

Obec Stěbořice zahájila projekt rozhledny na vrchu Šibenici již v loňském roce, kdy se slavilo 100. výročí Československa.

Na obecním pozemku, který se nachází v polích a ke kterému vede pouze účelová kamenitá cesta, vyrostla unikátní věžovitá stavba inspirovaná soustavou pohraničního opevnění.

Zatímco betonová konstrukce, kterou zdobí mimo jiné typické střílny, je dokončena, další práce budou probíhat v okolí. Terén je třeba upravit tak, aby rozhledna mohla být v průběhu června oficiálně otevřena.

Stavbu, jejíž realizace vyšla na zhruba 3 miliony korun, navrhoval architekt Lumír Moučka, který se snažil zdůraznit historický i společenský význam místa.

Rozhledna postavená z monolitického betonu bude plnit nejen vyhlídkovou funkci. Bude i malým muzeem opevnění a také památníkem připomínajícím technickou vyspělost našich předků, kteří usilovali o obranu národa a svobody.

Z vyhlídkové plošiny umístěné ve výšce 9 metrů nad zemí bude vidět panorama Hrubého Jeseníku, vrcholy Nízkého Jeseníku, Zlatohorskou vrchovinu, roviny směrem k Opavě a do Polska i soustavu okolních pevností.

Původně začala dělostřelecká tvrz na Šibenici vznikat na jaře roku 1938, a to pět měsíců před tragickým vyvrcholením Mnichovské krize. Jednalo se o poslední tvrz zadanou k výstavbě, zůstala však nedokončena.

Většina tehdejší stavby je tak ukryta v nepřístupném podzemí. Právě proto je tvrz nazývána jediným skutečným tajemstvím československého opevnění.

Sdílejte článek