Byznys
02/10/2016 ČTK

Vítkovice Cylinders mají zakázku na vodíkové nádrže do Dánska

Společnost Vítkovice Cylinders v říjnu dokončí svou první sériovou zakázku na výrobu vodíkových nádrží s pracovními tlaky 500 a 1000 barů. Dánské divizi německého partnera, s níž Cylinders dlouhodobě spolupracují, dodají celkem 200 kusů vysokotlakých nádob.

Hodnota celé zakázky je v desítkách milionů korun. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Výrobu bude prezentovat na strojírenském veletrhu, který začíná v Brně v pondělí.

Přesný objem kontraktu společnost zveřejňovat nechce. „Podstatné je, že je tato zakázka referenční. Potvrzuje správný směr rozšiřování výrobkového portfolia,“ uvedl výkonný ředitel Vítkovice Cylinders Vladimír Kufa.

Vodíkový program zahájily Vítkovice Cylinders loni v dubnu. Během jednoho roku se zájem o dodávky nádrží pro skladování a transport vysokotlakého vodíku výrazně zvýšil.

„U nádob používaných při tlaku až 1000 barů je to skokový nárůst,“ uvedl technický ředitel firmy Pavel Kučera. Připomněl, že do loňského roku se vyráběly nádoby pro vodík s maximálním pracovním tlakem 360 barů.

S produkcí zaměřenou na skladování a využití vodíku získává lahvárenská společnost ze skupiny Vítkovice Machinery Group také nové zákazníky. V září dodala nádoby pro vodík britské společnosti, která se zabývá výrobou energie ze solárních a větrných zdrojů.

„Je to zcela nový zákazník, s nímž jsme navázali kontakt na letošním veletrhu v Hannoveru. Zatím proběhla zkušební výroba vysokotlakých nádob o objemu 200 litrů a pracovním tlaku 450 barů. Máme již zpětnou vazbu, že jsou Britové s produkty velmi spokojeni a budou s námi počítat do budoucna při stavbě plnicí stanice,“ dodal technický ředitel Vítkovice Cylinders Kučera.

Vítkovice nyní jednají o dodávkách vysokotlakých vodíkových nádrží s dalšími společnostmi z Německa, Francie a Dánska. V loňském roce společnost Vítkovice Cylinders prodala 610.000 ocelových láhví, což je meziročně o 16 procent více. Celkově za ně utržila téměř 2,5 miliardy korun.

Vítkovice Cylinders jsou jedním z největších světových výrobců bezešvých ocelových lahví. Jsou také významným producentem tlakových nádrží či vysokotlakých akumulátorů. Dalším tradičním oborem, kterému se věnují, jsou mlecí tělesa.

Loni dosáhly nejlepších výsledků v historii: tržeb téměř 2,5 miliardy korun a provozního zisku EBITDA téměř 250 milionů korun.

Celá skupina VMG má přes 30 firem se zhruba 8000 zaměstnanci, loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Letos se však některé její společnosti dostaly do problémů a tři firmy, Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Envi a Vítkovice Gearworks, skončily v úpadku. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík.

Sdílejte článek