Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Společnost

Z městských jatek v Ostravě bude galerie. Přestavba by mohla začít letos

Přestavba historických městských jatek na uměleckou galerii by v Ostravě mohla začít ještě letos. Podle primátora Tomáše Macury bude v červnu hotova projektová dokumentace a na podzim by mohly začít stavební práce.

Autorem projektu přestavby městských jatek v Ostravě je architekt Robert Konieczny (Foto: ostrava.cz, archiv)

Přestavba historické budovy městských jatek, která sloužila svému původnímu účelu v letech 1881 až 1965, se uskuteční podle návrhu významného polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczného z Katovic.

"Před dvěma měsíci jsme odsouhlasili finální studii jatek. Poté architekt Konieczny začal projektovat a kompletní projektová dokumentace bude hotova v první polovině června," uvedl primátor Tomáš Macura s tím, že finální verze bude představena veřejnosti.

Ostrava následně vyhlásí výběrové řízení na dodavatele stavby tak, aby v optimálním případě přestavba začala letos na podzim, nejpozději pak na jaře příštího roku.

Návrh architekta Konieczného mimo jiné zachovává u budovy jatek masivní cihlové zdi, jejichž velkoplošné otvory budou vyplňovat masivní otočné stěny na bázi betonu.

Přízemní haly se promění ve výstavní sály, které bude možné různě propojovat. Přístupné budou z Porážkové a Masné ulice.

Díky možnosti dočasného otevření otočných zdí mohou být výstavní sály také příležitostně dostupné z prostranství kolem budovy. Zázemí v podobě kanceláří či přednáškových sálů má být v prvním patře.

Po dokončení přestavby se do komplexu městských jatek přestěhuje galerie Plato, která dočasně sídlí v sousedním objektu bývalého Bauhausu.

Architektonická soutěž na konverzi městských jatek na galerii byla vyhodnocena v roce 2017. Vítězné studio architekta Petra Hájka ovšem odmítlo kvůli termínům a smluvním sankcím podepsat smlouvu s městem, autoři v pořadí druhého návrhu se omluvili a nepodali nabídku do zadávacího řízení.

Proto je přestavba realizována podle třetího návrhu polského studia KWK Promes Roberta Konieczného, který patří k nejuznávanějším světovým architektům.

Například v roce 2017 získal jeho návrh a realizace domu ve stylu archy v obci Brenna poblíž Těšína cenu "Nejlepší rodinný dům světa".

Foto dne