Byznys
12/10/2017 ČTK

Za zatčením otce nejspíše stojí konkurence, říká Filip Lahoda

Zatčení Oldřicha Lahody v Brazílii neovlivní vyšetřování a soudní projednání ostravské kauzy Dědic.

Podnikatel s nemovitostmi a drahými kameny v ní figuruje jen jako svědek, řekl dozorující státní zástupce Vír Koupil. Lahoda a další dva Češi byli zatčeni počátkem října, údajně pro podezření z praní špinavých peněz. Syn zadrženého podnikatele tvrdí, že jde o formální záležitost.

Lahoda obchoduje s drahými kameny a nemovitostmi. Policisté v Česku na Lahodovo jméno narazili zejména v souvislosti s kontroverzními městskými zakázkami a ovlivňováním politiků v Ostravě v takzvané kauze ostravského lobbisty Martina Dědice.

V této kauze obviněn nebyl, figuroval jako svědek. Krajský soud v Ostravě nyní řeší případ lobbisty Dědice, který podle obžaloby manipuloval s některými ostravskými zakázkami.

V další větvi, v souvislosti s daňovými úniky, už bylo obviněno více než 20 dalších lidí. „Jeho (Lahodovo) zadržení v Brazílii nemá vliv na probíhající trestní řízení ani hlavní líčení,“ řekl Koupil.

Lahodu a další dva Čechy brazilské úřady zatkly 5. října. „Můžeme potvrdit, že v Brazílii řeší konzulární případ trojice Čechů, která byla zadržena Federální policií Brazílie. Náš zastupitelský úřad byl informován honorárním konzulem v Porto Alegre, kde k zadržení došlo,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Podle ní je případ ve fázi výslechů, zadržení mají k dispozici právníka i tlumočníka z češtiny do portugalštiny. „Náš honorární konzul je ve spojení s federální policií, která má případ na starosti. Oficiální informace, z čeho jsou přesně obviněni, prozatím nemáme k dispozici,“ dodala.

Zadržení Lahody potvrdil i jeho syn Filip. Podle něj jde pravděpodobně o formální záležitost. „Lze se domnívat, že jediným důvodem jeho zadržení bylo, že příslušným orgánům v Brazílii není jasný původ finančních prostředků, které putovaly z Česka do Brazílie. Panovala obava, zda nejde o nelegálně získané peníze,“ řekl. Dodal, že rodina už původ prostředků doložila.

Podle serveru Euro.cz brazilská policie zabavila několik aut a nemovitosti a zmrazila několik účtů. S odkazem na brazilské zdroje také uvedl, že skupina od roku 2011 převedla do Brazílie čtyři miliony amerických dolarů z podezřelých aktivit, částka pohybující se na jejich účtech ale měla přesahovat 20 milionů dolarů, což by podle brazilského serveru ukazovalo na praní špinavých peněz.

Filip Lahoda uvedl, že jeho otec v Brazílii podniká dlouhodobě, a to stejně jako v Česku v realitní oblasti. Konkrétně jde o koupi a výstavbu nemovitostí a jejich následné pronajímání.

„Během této činnosti se dostal samozřejmě do sporu s řadou subjektů, konkurentů či jiných osob doma či v zahraničí. Můžeme se jen domnívat, že právě tato skutečnost stojí za jeho zadržením,“ řekl syn podnikatele.

Sdílejte článek