Společnost
23/05/2016 ČTK

Záchytky si neví rady s neplatiči, ročně proto spolknou 20 milionů krajských peněz

Provoz čtyř protialkoholních záchytných stanic v Moravskoslezském kraji dotoval kraj loni zhruba 20 miliony korun. Zaplatil tak téměř dvě třetiny skutečných nákladů, které v roce 2015 byly asi 35 milionů korun.

Největším problémem stále zůstávají neplatiči. Přestože mnozí podnapilí klienti na protialkoholní záchytné stanici končí i opakovaně, poplatek neuhradí, řekl dnes náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Jiří Martinek (ČSSD).

Tři ze čtyř protialkoholních záchytných stanic jsou součástí zdravotnických zařízení, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, jde o stanice ve Frýdku-Místku, Opavě a Karviné.

Další protialkoholní záchytnou stanici provozuje Městská nemocnice Ostrava, která je příspěvkovou organizací města Ostrava. Krajské protialkoholní záchytné stanice jsou financovány příspěvkem na provoz, který u tří zařízení činil 16,5 milionu korun, městská nemocnice pak dostala od kraje dotaci ve výši necelých 3,7 milionu korun.

„Myslím si, že počet protialkoholních záchytných stanic je dostačující. Ten opakující se problém je především v tom, že řada klientů využívá tato zařízení opakovaně a je tam velká recidiva v neplacení. Téměř dvě třetiny až tři čtvrtiny lidí prostě nezaplatí a jsou to nevymahatelné pohledávky. Jsou to různí bezdomovci a lidé, kteří mají už řadu exekucí,“ uvedl Martinek.

Podle něj však nehraje roli výše poplatku, protože jde o neplatiče, kteří by neuhradili ani minimální částku. Cena za pobyt na protialkoholní záchytné stanici se různí.

Například v Opavě a Karviné vyjde noc na 600 korun, s převozem sanitním vozem na 900 korun. V Ostravě je to 2000 korun a nejvíce si účtuje nemocnice ve Frýdku-Místku, 2300 korun.

Počet klientů na stanicích se ročně pohybuje kolem necelých 6000 a v posledních letech celkově klesá. Loni to bylo 5759 záchytů, o rok dříve 5848 a v roce 2013 pak 5950.

Sdílejte článek