Společnost
20/12/2016 ČTK

Zámky v Moravskoslezském kraji lákají na speciální vánoční akce

Zámky v Moravskoslezském kraji lákají návštěvníky na speciální sváteční programy.

V Bruntále se bude například už popatnácté soutěžit o nejhezčí vánoční ozdobu. V Hlučíně na Opavsku zase otevřeli expozici připomínající, jak se předkům žilo bez takových vymožeností, jako je televize či internet. V Kravařích na Opavsku akce Vánoce na zámku skončí dnes odpoledne. Během víkendu ji navštívilo téměř 6000 lidí.

„Vánoce na zámku jsou hojně navštěvovanou akcí. Je to i tím, že je to vlastně poslední možnost pro návštěvníky do zámku zavítat. Hned po ní budovu uzavřeme. Otevřeme ji až na Velikonoce,“ řekla vedoucí zámku Silvie Hříbková.

Dodala, že v zámecké budově mohli návštěvníci vidět řezbáře či dráteníky. Děti zdobily perníky či si vyráběly ozdobu na vánoční stromeček. K tomu všem vyhrávala dechovka či cimbálová muzika.

V podobném duchu se nesou Vánoce i v areálu zámku v Raduni na Opavsku. Už od 6. prosince až do konce roku tam mohou zájemci zavítat na speciální vánoční prohlídky přepychově vyzdobených interiérů.

„Připravili jsme květinové kompozice a dekorační aranžmá,“ řekla kastelánka Eva Kolářová. Dodala, že během prohlídky se návštěvníci dozvědí vše o adventním, vánočním a novoročním zvykosloví a tradicích, získají přehled o vzniku a úpravách vánočního stromu a dozvědí se, jak se vánoční obdarovávání měnilo v čase.

„Prohlídky příchozí zavedou do interiérů zabydlených členy knížecí rodiny, jejich hosty a početným personálem. Přiblíží také společenský lesk, rodinnou pohodu i provozní shon času předvánočního i svátečního,“ popsala kastelánka.

Dodala, že rodiče mohou při příchodu předat zámeckému personálu dárek pro své dítě. Kněžna mu jej pak předá na závěr prohlídky přímo pod vánočním stromem.

Vánoční akce na zámku v Bruntále je ve znamení tradiční soutěže o nejhezčí vánoční ozdobu. Vedení zámku ji vyhlásilo už popatnácté.

Netradičně k adventu přistoupili pracovníci zámku v Hlučíně na Opavsku. Tento týden otevřeli výstavu nazvanou Za dlouhých zimních večerů, aneb jak se žilo bez televize.

„Dříve lidé dlouhé zimní večery věnovali domácím pracím, ale také odpočinku a zábavě. Opravovalo se nářadí a vyráběly se drobné věci do domácnosti i na prodej, tkalo se, šilo, zašívalo i vyšívalo, nebo třeba dralo peří,“ vyjmenoval ředitel Hlučínského muzea Metoděj Chrástecký. O tom všem se dozví ti, kteří do 5. února v Hlučíně výstavu navštíví.

Sdílejte článek