Nejnovější zprávy: Ve Vítkovicích budou slavit fotbalisté i Alexandrovci. Top 10 akcí tohoto týdne! Chcete posílit svou kreativitu? Přijďte na nAKAfe!

Proměny kraje

Ženy, které zaslouží obdiv. Kraj vyhlásil ceny Lady Business

Lidmila Kramolišová a Sylva Vartová. To jsou ženy, které ovládly třetí ročník soutěže Lady Business. Ta oceňuje výjimečné ženy Moravskoslezského kraje.

Foto: Jan Smekal

První ze zmíněných žen zajišťuje vzdělávání na Novojičínsku už 27 let, druhá umožňuje péči o nevyléčitelně nemocné.

Pětadvacet podnikatelek a třiadvacet zástupkyň neziskových organizací letos usilovalo o titul Lady Business, soutěže, která už třetím rokem oceňuje výjimečné ženy v Moravskoslezském kraji. Přihlášené soutěžící zastupovaly pestrou škálu oborů, mezi nimiž nechyběly kosmetické služby, krejčovství, mateřské centrum, masáže, taneční škola a další.

Velice různorodé byly také přihlášky do kategorie neziskových organizací. Byly zaměřené jak na pomoc při řešení různých životních situací, například provozování chráněné dílny či poskytování náhradní rodinné péče, či provozování mobilního hospice, tak také na různou sportovní a kulturní činnost nebo vzdělávání v sociálních oblastech.

V kategorii pro ženy podnikatelky letos uspěla Lidmila Kramolišová, spoluzakladatelka a jednatelka Střední odborné školy EDUCA, která funguje už 27 let, takže je nejstarší soukromou školou na Novojičínsku.

Nabízí obory učební i maturitní, a to včetně nástavbového studia k získání maturity pro absolventy středních odborných škol. Mimo tyto hlavní činnosti škola poskytuje různé rekvalifikační kurzy, studium na univerzitě III. věku či dětskou akademii.

„V životě i v práci se řídím tím, že vás to, co děláte, musí bavit a naplňovat,“ řekla Lidmila Kramolišová a všem, kteří chtějí podnikat, zároveň doporučila, aby dělali naplno to, co umí s těmi, kterým věří.

V kategorii nezisková organizace se z prvenství radovala Sylva Vartová z Mobilního hospicu Ondrášek. Ten pomáhá nevyléčitelně nemocným dospělým i dětem strávit poslední dny v životě důstojně a doma v kruhu rodiny a přátel.

Tým hospicu nejsou jen lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, fyzioterapeuti, ale také duchovní, notář či právník. Ondrášek poskytuje domácí hospicovou péči, dětský stacionář, provozuje ambulanci paliativní péče v Městské nemocnici Ostrava a působí i v oblasti vzdělávání.

„Když se spojí soucit a pozitivní energie mnoha lidí, tak se dokáže mnoho. U nás to funguje a věřím, že v budoucnu budeme poskytovat další služby, které budou pomáhat těm, kteří pomoc potřebují,“ popsala Sylva Vartová.

„Vítězky obou kategorií získají finanční odměnu a mediální podporu. Pro všechny soutěžící máme oproti minulým ročníkům připravenu novinku. V průběhu listopadu a prosince pro ně zrealizujeme semináře na témata, která jim mohou dále pomoci v jejich činnosti,“ řekl Tomáš Kolárik, ředitel pořádající společnosti Moravskoslezské Investice a Development.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák zdůraznil, že soutěž Lady Business není pouze o oceňování těch nejlepších. Je to podle něj také motivace a inspirace pro ostatní.

„Mnohé z přihlášených žen prošly náročnou cestu, aby si mohly splnit svůj sen. V oblasti podnikání tyto dámy absolvovaly náročná školení v zahraničí, často si musely osvojit moderní technologie, ale také sladit rodinný život s byznysem. Ženy, které jsme ocenili, si zaslouží obdiv, svou práci berou spíše jako své poslání a jsou nesmírně důležité pro naši společnost. Jsem hrdý na to, že tyto ženy jsou z Moravskoslezského kraje,“ řekl Ivo Vondrák.

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v pondělí vpodvečer v prostorách Ateliéru Felix v Ostravě.

Fotogalerie

Foto dne