Nejnovější zprávy: ​ SmVaK Ostrava a Trianon spojily síly při zaměstnávání zdravotně postižených Přestavba Bazalů finišuje. Podívejte se, jak to tam vypadá

Kultura

Známe nominace za výtvarné umění a literaturu na Cenu Jantar!

Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar, které budou letos poprvé uděleny za mimořádné umělecké výkony v uplynulém roce, zveřejnily nominace v prvních dvou kategoriích, a to v oboru výtvarné umění a literatura.

Celkem bude kategorií šestnáct, laureáti budou voleni 15. dubna, kdy se uskuteční slavnostní ceremoniál s předáváním cen ve vítkovické hale Gong.

Za výtvarné umění byli na Cenu Jantar nominováni za aktivní činnost v roce 2017 sochař Kurt Gebauer, malířka Hana Puchová a také dvojice Libor Novotný a Tomáš Knoflíček, kteří nominaci získali za loňský ročník festivalu výtvarných intervencí do veřejného prostoru Kukačka.

V oboru literatura odborná porota navrhla ocenit básníka Petra Hrušku za sbírku Nevlastní, spisovatele Daniela Klabala za románovou prvotinu Isidorias. Třetím nominovaným je básník Jaroslav Žila, který získal nominaci in memoriam.

V dalších týdnech odborné poroty zveřejní nominace také v oblastech populární a artificiální hudby, činoherního divadla, opery a dalších uměleckých žánrech.

První ročník kulturní Ceny Jantar vyvrcholí velkým galavečerem 15. dubna, který bude přístupný nejen pro nominované umělce a zástupce kulturní scény, ale i pro širokou veřejnost.

Ceny Jantar představují novou platformu pro profesní a společenské ocenění umělců, jejichž život či tvorba jsou svázané s Moravskoslezským krajem.

Bližší informace o akci, která má ambice stát se zásadní kulturní událostí roku, jsou dostupné na webu www.cenyjantar.cz.

Foto dne