Kultura
04/05/2024 Petr Sobol

Janáčkova filharmonie Ostrava zveřejnila program na novou sezonu, odhalila řadu novinek

Šéfdirigent Daniel Raiskin. Foto: Martin Straka

Janáčkova filharmonie Ostrava vstupuje do 71. koncertní sezóny. S nadějí, nadšením a odhodláním dále rozvíjet svou uměleckou úroveň i mimořádné spolupráce dnes zveřejnila kompletní program nadcházející koncertní sezóny.

Přestože již druhým rokem působí v provizorních podmínkách bývalého kina Vesmír, nadále drží vysokou uměleckou kvalitu orchestru a významné renomé u nás i v zahraničí. Jednou ze stěžejních událostí 71. koncertní sezóny je zahájení spolupráce s budoucím šéfdirigentem Danielem Raiskinem, který se, zatím v roli hlavního hostujícího dirigenta, s ostravským orchestrem představí hned v létě v rámci Opavského cyklu. Nová koncertní sezóna nabídne bohatý program plný zvučných jmen světových osobností, které s JFO vystoupí ať již v rámci svého debutu nebo opakovaně. Do Ostravy se tak znovu vrátí, tentokrát v pozici rezidenčního sólisty, například i italský klavírista Federico Colli. Novinkou v dramaturgii, která potěší zejména rodiče nejmenších návštěvníků, je koncertní řada věnovaná těm nejmenším dětem (od 4 do 6 let). Nejširší veřejnost pak jistě zaujme také zveřejněný program crossoverových koncertů v Gongu. Ostravský orchestr přinese i v nové koncertní sezóně programovou nabídku, která bez nadsázky uspokojí všechny generace návštěvníků, a to navíc ruku v ruce se zahájením stavby nového koncertního sálu, ke které dojde právě v letošním roce.

„Sedmdesátá sezóna nastavila laťku umělecké úrovně velmi vysoko. Na to chceme v následujících sezónách navazovat,“ konstatuje Jan Žemla, ředitel JFO a dodává „ani letos nebudou posluchači ochuzeni o špičkové sólisty světového formátu, dirigentské debuty a Ostrava zažije nejednu světovou premiéru. Děti se navíc mohou těšit na zbrusu novou koncertní řadu. Samozřejmostí jsou také koncerty pro školy, které v této sezóně rozšiřujeme.“ K dalšímu posunu pomyslné laťky má pomoct především angažmá nového šéfdirigenta Daniela Raiskina, který oficiálně do této funkce nastoupí v roce 2026 (73. koncertní sezóna 2026/2027), do té doby bude působit na pozici hlavního hostujícího dirigenta a jmenovaného šéfdirigenta. „Už během prvního setkání s ostravským orchestrem jsem pochopil, že jde o ambiciózní, zvídavé, nebojácné, odolné a pracovité těleso,“ říká Daniel Raiskin, hlavní hostující dirigent a budoucí šéfdirigent a dodává „za posledních pětadvacet let jsem dirigoval po celém světě opravdu hodně orchestrů, ale Janáčkova filharmonie a její emoční síla se mi zapsaly do paměti, takže se velmi rád stanu šéfdirigentem tohoto skvělého orchestru.“ Dramaturgie koncertů počítá s obsazením Daniela Raiskina hned v létě v rámci Opavského cyklu, kdy se s orchestrem JFO představí ve čtvrtek 18. července v Kostele sv. Václava v Opavě. Pod jeho vedením pak proběhnou také tradiční a hojně navštěvované Novoroční koncerty. „Náš orchestr je nyní umělecky stabilní a zahájení nové sezóny s vědomím, že Daniel Raiskin nastoupí na šéfdirigentskou pozici za dva roky nám dává jasnou uměleckou vizi do příštích let a příležitost k prohloubení spolupráce s několika skvělými talentovanými a světově uznávanými hostujícími dirigenty, jako jsou Andrey Boreyko, Lawrence Foster, Tomáš Netopil či Domingo Hindoyan,“ dodává Jan Žemla a odtajňuje také další spolupracující umělce nové sezóny „rozhodně si zajdu na koncert talentované mladé polské dirigentky Anny Sułkowské-Migoń. Ze sólistů bych zmínil violoncellistku Camille Thomas, houslistku Leilu Josefowicz, vystoupí také skvělý trumpetista Pacho Florez nebo pianisté Denis Kozhukhin, Mao Fujita, Lukáš Vondráček, Yulianna Avdeeva či vycházející hvězda Alim Beisembayev. A takto bych mohl pokračovat.“

Další novinkou nové koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie je pozice rezidenčního sólisty, kterým se stává Federico Colli. Italský sólový klavírista si s ostravským orchestrem poprvé zahrál v roce 2016 na hudebním festivalu v Žilině a měl možnost několikrát navštívit také Ostravu. „Tato pozice u vás není zcela běžná, a o to víc jsem poctěn, že se stávám rezidenčním sólistou,“ říká pianista Federico Colli a dodává “Ostrava je vibrující, živoucí město plné skvělých umělců a kultury. Publikum je zde nenucené a milé. Vnímám ji jako město, které stojí za to objevovat.“ V nové sezóně se Colli představí pod hlavičkou Janáčkovy filharmonie Ostrava hned třikrát. S orchestrem vystoupí již na začátku září během čtvrtého opavského koncertu, následující měsíc v samostatném recitálu v rámci prvního koncertu Cyklu R a naposledy v rámci komorního Cyklu K v dubnu roku 2025. Videorozhovor s budoucím rezidenčním sólistou.

Federico Colli. Foto: Petr Hrubeš

Velký důraz klade Janáčkova filharmonie Ostrava nejen na samotné symfonické koncerty, ale také na programy pro děti a návštěvníky všech generací. Rodinné koncerty, které filharmonie nabízí, jsou dlouhodobě velmi žádané, a tudíž často beznadějně vyprodané. „Chtěli jsme vyjít vstříc co největšímu počtu rodičů a dětí, a proto jsme se rozhodli, že zařadíme zcela novou řadu rodinných koncertů, věnovanou ještě menším dětem,“ vysvětluje Petra Javůrková, vedoucí marketingu a obchodu a dodává „jde původně o interaktivní koncerty pro mateřské školy, které nyní nabízíme i rodinám s dětmi od čtyř do šesti let jako úplně nový Cyklus ,malé‘ d.“ Koncerty se budou odehrávat na pódiu, kde se děti spolu s hudebníky přímo setkají. Každý z koncertů je pak zaměřen na jinou skupinu hudebních nástrojů. „Díky tomu, že dojde k jakémusi ,přesunu‘ mladších dětí z koncertů Cyklu D do tohoto zcela nového, vzniknou další místa pro zájemce o rodinné koncerty, na které se nedostalo,“ říká Petra Javůrková. Nejlepším způsobem, jak si zajistit vstupné na všechny koncerty i nadále, zůstává možnost zakoupit si abonmá na celou koncertní řadu. Současným abonentům zůstávají jejich stávající místa v rezervaci do 7. června 2024, při nevyužití této dočasné blokace budou nabídnuta k prodeji novým zájemcům. Podrobnější informace ke všem chystaným koncertům, koncertním cyklům a aktivitám naleznou posluchači v katalogu 71. koncertní sezóny.

V jubilejní 70. koncertní sezóně zahájila JFO spolupráci se současnými mladými autory, kteří pro ni složili skladby na zakázku. A tento záměr hodlá ostravská filharmonie rozvíjet i nadále. „Jsme jedním z mála orchestrů u nás, které se k objednávkám nových skladeb uchylují. V 70. sezóně jsme poptali dvě nové skladby a takto chceme každou sezónu systematicky pokračovat,“ vysvětluje Jan Žemla a dodává „považuji za důležité podpořit současnou hudební tvorbu, protože šance na provedení nové hudby je dnes v rámci standardní praxe vlastně dost malá.“ Premiérového uvedení nových skladeb se tak v nadcházející sezóně dočkáme hned třikrát. První dvě skladby složili Lukáš Janata a Jiří Trtík, třetí autorské dílo pak vzejde z otevřené výzvy, kterou JFO vypsala letos v březnu. První polovina 71. koncertní sezóny se navíc ještě částečně ponese v tématu Roku české hudby, v rámci nějž zařadila i Janáčkova filharmonie díla významných českých hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Josefa Suka či Leoše Janáčka.

Dramaturgie nové sezóny nabídne desítky koncertů, a jak je již u JFO zvykem, řada z nich vybočuje ze zajetých kolejí provádění klasické symfonické hudby. Před týdnem zveřejnila Janáčkova filharmonie Ostrava program věnovaný crossoverovým koncertům, které pořádá v Gongu již více než deset let. Ten letošní propojí svět symfonické hudby s různými hudebními styly, jako je rock či muzikál a opět tak osloví širokou veřejnost nejen z Ostravy, ale i dalších regionů. Rodinné koncerty rozšiřuje nová řada věnovaná menším dětem od 4 do 6 let, nedílnou součástí programové nabídky jsou také edukační aktivity, a proto JFO letos navyšuje také počet koncertů pro školy. „V rámci našeho programu však neopomíjíme ani seniory, nadále zachováváme oblíbenou Filharmonii+, jež je hojně navštěvovaná a opět nabídne zajímavé debaty i workshopy,“ doplňuje Petra Javůrková. Janáčkova filharmonie Ostrava tak na začátku nové koncertní sezóny předkládá svým příznivcům programovou nabídku, která potvrzuje, že opravdu hraje bez výjimky všem.

Symfonický cyklus A Symfonický cyklus B Cyklus P – Symfonické pátky Cyklus M – Mimořádné symfonické koncerty Cyklus R – Recitály Cyklus K – Komorní Cyklus O – Opavské koncerty Cyklus G – Gong Cyklus E – Elán mladých Cyklus C – Co máme rádi Cyklus D – Dětem / Tuze soutěžní sezóna Cyklus d – dětem.


Foto: Martin Kusyn

V současné koncertní sezóně se JFO představila s koncertními programy posluchačům v Berlíně, v pařížské Invalidovně, v sále Národní filharmonie ve Varšavě či ve Zlatém sále Musikvereinu ve Vídni a na jaře absolvoval komorní orchestr složený z hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava třítýdenní turné po

Německu. 71. sezóna bude, co do zahraničních angažmá, neméně bohatá. Orchestr bude opět hostovat na předních domácích i zahraničních hudebních festivalech, představí se v polské Zelené Hoře, v Berlíně v rámci festivalu Anton Bruckner Festtage pod taktovkou Roberta Reimera. Zlatým hřebem bude koncert v italské Pise, kde odehraje Janáčkovu Glagolskou mši.

Janáčkova filharmonie Ostrava opět přináší do unikátního industriálního prostředí Dolních Vítkovic své populární crossoverové koncerty. S Anetou Langerovou v ostravském Gongu v říjnu oslaví dvacet let její hudební kariéry. Kateřina Marie Tichá, Jan Maxián a další známé osobnosti v prosinci připomenou tvorbu skladatele Petra Hapky koncertem k jeho nedožitým osmdesátým narozeninám. Dan Bárta se svým nezaměnitelným rockovým hlasem, který se proslavil rolí Ježíše i Jidáše v nejúspěšnějším českém nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar, a spolu s ním nejobsazovanější muzikáloví herci současnosti v únoru 2025 nabídnou výběr toho nejlepšího ze světových muzikálů. Čtveřici crossoverových projektů doplní koncert zaměřený na rockovou hudbu z období počátku devadesátých let. „Pro 71. koncertní sezónu připravujeme náš projekt s originální dramaturgií inspirovanou rokem 1991. Jedná se o jedno z klíčových období pro rockovou scénu za posledních čtyřicet let. Jsem rád, že na tomto projektu opět spolupracujeme s Janem Lstibůrkem, jehož aranžmá mohli posluchači JFO slyšet například u projektů Klusymfonie nebo Symphonic Dance Music,“ dodává Žemla. Premiéra zcela nového projektu Plus/Mínus Ro©k, ve kterém se představí zpěvačka Hana Holišová, Michal Skořepa a kytarista Jiří Kučerovský, proběhne v ostravské multifunkční aule Gong v dubnu příštího roku.

Crossoverové koncerty v Gongu, jejichž atmosféru umocňuje prostředí industriálních Dolních Vítkovic, patří v rámci programové nabídky mezi jedny z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších. „Aranže vytvořené na míru otevírají svět hudby nejširší posluchačské základně. Snažíme se, aby byla nabídka koncertů vždy pestrá, protože, i přes více než desetileté trvání tohoto cyklu, je stále co nabídnout a možnosti nejsou ani zdaleka vyčerpány,“ říká Jan Žemla, ředitel JFO. Podrobnosti ke crossoverovým koncertům.

On-line prodej vstupenek a abonmá 71. koncertní sezóny zahájila Janáčkova filharmonie Ostrava v pátek 3. května 2024. Vstupenky bude možné opět zakoupit také fyzicky, a to od pondělí 6. května v Janáček pointu. Pro stávající abonenty (nevztahuje se na abonmá Kombi) budou místa rezervována do 7. června.

Tradiční publikace, která není ani zdaleka pouhou programovou nabídkou, takový je i nový katalog 71. koncertní sezóny. Tvůrčí tým JFO na něm několik měsíců spolupracoval opět s fotografkou a vizuální umělkyní Ditou Pepe, která je pod jeho tvorbou podepsána již šestým rokem. Protože ostravský orchestr neustále rozvíjí nabídku svých aktivit, došlo i při tvorbě katalogu z hlediska třídění informací k drobné změně. „Katalog, který jsme pro novou koncertní sezónu připravili, má poněkud jiné řazení, než byli návštěvníci našich koncertů zvyklí. Koncertní cykly jsme nově seřadili dle náročnosti pro publikum – tedy od těch pro nejzkušenější posluchače až po ty, kteří svět klasické hudby teprve objevují,“ vysvětluje Petra Javůrková. Programová nabídka obsahuje mimo jiné také všechny potřebné informace týkající se edukačních aktivit, a navíc přináší zajímavé rozhovory s osobnostmi, které jsou s děním filharmonie jakkoli spjaty. „Nejen o naději a hudbě jsme si povídali s naším budoucím šéfdirigentem Danielem Raiskinem. S pianistou Federicem Collim se nám při jeho poslední návštěvě Ostravy podařilo natočit video, které mohou naši příznivci zhlédnout po načtení QR kódu umístěného na sedmnácté stránce katalogu. Nadějeplné jsou také rozhovory v jeho druhé části. Mimo jiné je zde například rozhovor s novou tváří našeho orchestru – irskou hornistkou Niamh Huethorst, která vyměnila druhý největší Britský ostrov za naši krásnou Ostravu,“ přibližuje pestrý obsah katalogu Petra Javůrková. Tištěný katalog bude k dostání tradičně na koncertech JFO, v Janáček pointu, ale také na některých z ostravských informačních center.


Orchestr JFO. Foto: Dita Pepe

Ostravský orchestr je žádaným a úspěšným tělesem, se kterým pravidelně spolupracují dirigenti světového formátu jako Andrey Boreyko, Domingo Hindoyan či Tomáš Netopil. Nedávno s orchestrem vystoupili – ať už v Ostravě nebo na turné – významní sólisté, jako například cellisté Gautier Capuçon a Steven Isserlis, houslisté Lisa Batiashvili a Vadim Gluzman, zpěváci Elīna Garanča a Jonas Kaufmann, klavíristé Jean-Efflam Bavouzet, Boris Giltburg a Simon Trpčeski a mnoho dalších.

Renomé JFO zajišťuje zejména stovka prvotřídních hudebníků nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Ročně odehraje pro ostravské publikum přes 50 koncertů. Pravidelně je zván k účinkovaní na domácích i zahraničních festivalech a turné v Tokiu, Soulu, Paříži, Berlíně a Tallinu. Hostoval v Číně, Koreji, Pobaltí, Německu, Španělsku, Itálii, Švýcarsku nebo v Polsku.

Domovskou scénou JFO se od léta 2022 stalo bývalé kino Vesmír. Filharmonie tak dočasně opustila své dlouholeté působiště v Domě kultury města Ostravy, u kterého v roce 2023 začaly přípravné práce pro rozsáhlou rekonstrukci. Její součástí je také přístavba koncertního sálu světových akustických parametrů podle návrhu architektonického studia Steven Holl Architects ve spolupráci s Architecture Acts. Po více než 150 letech od první myšlenky a přesně 70 letech od založení JFO je nový koncertní sál na dosah. Zrekonstruovaný dům kultury se spolu s přístavbou koncertního sálu má stát kulturním komplexem mezinárodního významu s doposud největším potenciálem budoucího rozvoje orchestru.

Statutární město Ostrava vybralo zhotovitele budoucího Koncertního sálu. Hodnoticí komise projektu po analýze všech předložených materiálů doporučila radě města zhotovitele Sdružení pro koncertní halu, jehož společníky jsou společnosti IMOS Brno a.s. a IPS Třinec a.s., které nabídlo nejnižší nabídkovou cenu za splnění veřejné zakázky, a to ve výši 2,798 miliardy korun. Po uplynutí nezbytných lhůt a vypořádání všech formalit byla 5. dubna uzavřena smlouva mezi městem a výše zmíněnými společnostmi. „Financování stavby proběhne s pomocí grantu Evropské komise, úvěru Evropské investiční banky, dotací Ministerstva kultury ČR i Moravskoslezského kraje. Město zároveň připravuje žádosti o dotace z dalších možných dotačních titulů a rovněž šetří do svého účelového fondu na financování koncertního sálu, ve kterém je nyní 570 milionů korun,“ říká Jan Dohnal, primátor statutárního města Ostravy. Předpokládaný termín dokončení stavby je nyní plánován na konec roku 2027.

Sál bývalého Kina Vesmír prošel za účelem nezbytného zlepšení akustiky zásadní rekonstrukcí. Stále se však jedná o provizorium, se kterým se sice orchestr sžil, naráží však dennodenně na jisté limity a dlouhodobě se v něm působit nedá. Přispívá k tomu hlavně nedostatek zázemí a absence prostor ke cvičení jednotlivých hráčů orchestru. JFO tak s nadějí vyhlíží očekávané zahájení stavby nového koncertního sálu. „Janáčkova filharmonie Ostrava je klenotem města Ostravy a jsem nesmírně ráda, že máme konkurenceschopný orchestr plný prvotřídních hudebníků, který se neustále umělecky rozvíjí. Jsme si vědomi, že k dalšímu posunu potřebuje naše filharmonie také adekvátní zázemí. Společná vize se mění v reálný projekt. Na začátku dubna jsme podepsali smlouvu se zhotovitelem stavby. Vidina dokončeného sálu na konci roku 2027 je momentálně nejen nadějná, ale skutečně reálná,“ říká Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora statutárního města Ostravy.

Veškeré přípravné práce tak směřují k tomu, aby stavba mohla začít co nejdříve. „V tuto chvíli mohu potvrdit, že bychom v létě chtěli symbolicky poklepat základní kámen a pustit se do stavebních prací naplno. Nadcházející 71. koncertní sezóna, která do Ostravy přivede i budoucího šéfdirigenta, tak bude s největší pravděpodobností významná nejen v oblasti hudební, ale s ohledem na vybudování multifunkčního komplexu, včetně koncertního sálu světových parametrů, se stane také symbolem nové budoucnosti Janáčkovy filharmonie i všech Ostravanů,“ uzavírá náměstkyně primátora Hana Tichánková.

Sdílejte článek