Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Společnost

Aby kočky nebyly samy, když jedete na dovolenou. V Ostravě vám je doma pohlídají

O kočkách se ví, že nemají rády žádné velké stěhování. Jenže kam s nimi, když se chystáte na dovolenou? Kdo se o ně postará?

Ilustrační foto: Pixabay.com

Hotely pro psy už jsou docela běžnou záležitostí. Přechodný domov v nich mohou najít i kočky, jenže to pak většinou nedělá dobrotu. Kočky jsou ze psí společnosti většinou vystresované, bojí se a v přítomnosti svých čtyřnohých „parťáků“ se jen někde schovávají.

Existují taky hotely pro kočky, těch ale tolik není. Jenže i kočky potřebují čas od času pohlídat. Třeba teď, v době letních dovolených. Této díry na trhu využila Eliška Spurná, která před třemi lety začala v Olomouci hlídat kočky doma u lidí. A tuto službu teď rozjíždí i v Ostravě.

Nejčastějším produktem, který páničkové pro kočky v době své nepřítomnosti využívají, je hodinové hlídání. „Vyčistíme misky a záchod, dáme jim vodu a granule, ostříháme drápky,“ řekla Eliška Spurná pro Magazín PATRIOT.

Pokud je třeba, kočky dostanou i léky nebo si zajdou na procházku. „Klidně se postaráme i o další zvířata, která mají doma, a zbytek času už se věnujeme kočkám. Hrajeme si, mazlíme se, podle toho, na co mají náladu. Kočky jsou osobnosti, kterým se přizpůsobujeme,“ dodala Spurná.

Cena za hodinové hlídání je 300 korun. Využít se však dají i balíčky na sedm, deset nebo 14 dnů. Taky záleží, jestli klienti chtějí, aby se za jejich kočkami chodilo jednou nebo dvakrát denně.

Práce, které se Eliška Spurná věnuje, je hodně pestrá a rozmanitá. „Pomáháme taky na výstavách, jezdíme na veterinu, já navíc asistuji u kočičích porodů,“ říká s tím, že denně se stihne postarat klidně o kočky v osmi různých domácnostech. „V Ostravě mám více kolegyní, přičemž každá má svou oblast, na kterou tak má více času. Zatím jsme tady nedělali žádnou propagaci a máme jen pár klientů na celé léto, teď už ale bude zájem asi větší,“ usmála se.

Služba spojená s hlídáním koček je především sezonní záležitostí. Největší zájem o ni je během letních prázdnin, ale taky o svátcích a na Vánoce. „Během léta se nezastavíme. Od konce května do poloviny října jedeme, během roku pak hlídáme třeba během služebních cest nebo nemocí,“ upřesnila Eliška Spurná, která má ke kočkám opravdu vřelý vztah. „Majitelé mi říkají, že kočky na mě čekají, i když se už vrátí z dovolené. Nemají na ně tolik času, na mě si naopak během těch pár dní zvyknou,“ dodala.

Hlídání vždy předchází úvodní schůzka, kde se Eliška seznámí s kočkou i prostředím. S kočkami nemá problém, ovšem jednou už se jí stalo, že hlídání musela ukončit. „Ta kočka byla šíleně teritoriální a v bytě byla zvyklá na své lidi. Když jsem za ní poprvé přišla sama, tak mě pokousala a poškrábala, snažila se na mě útočit i další den, a tak jsem to natočila, ukázala pánovi a ukončila. Kočku pak hlídal pánův bratr,“ vzpomíná.

Ke všem ostatním kočkám si cestu našla. „Snažím se na ně působit taky výchovně. Ne, že bych je okřikovala, ale chci jim jemně naznačit, co mohou a co ne. Lidé pak mají radost, když jejich kočky něco taky naučím,“ přiznala Eliška Spurná, která část ze své odměny za hlídání posílá na dobré účely spojené s kočkami. Takto to funguje sice zatím jen v Olomouci, stejné plány má ale i v Ostravě.