Byznys
25/01/2023 Václav Menšík

Adam Liška: Morální hodnoty nade vše!

Adam Liška je vzdělaný a úspěšný vrcholový manažer, který nade vše řadí etické a morální hodnoty.

Více než dva roky byl generálním ředitelem úspěšné strojírenské společnosti a stále je výraznou tváří manažerského klubu ELITE nejen v našem kraji. Ve své bohaté kariéře vedl velké pracovní kolektivy a úspěšně řídil obří zakázky, projekty či výrobu speciálních výrobků, a přesto nebo právě proto se musel znovu ujistit, že sebelepší životopis, výhodně dohodnutý obchod nebo skvělé reference jsou k ničemu, když se ukáže, že cesta k nim vedla skrze popření hodnot, jež Adam Liška zastává.

„Každý manažer potřebuje střelku kompasu, která mu napoví ve chvíli, kdy je na složitá rozhodnutí sám,“ uvádí náš rozhovor Adam Liška, pro kterého jsou touto střelkou právě konkrétní hodnoty.

„Rodina, pokora, vzdělání a spolupráce – to jsou hodnoty, které definují mě a mou práci,“ doplňuje posléze a vypráví, jak se musel mýlit při výběru klíčového člena týmu, aby se pevně ujistil, že snažit se své hodnoty upozadit se nevyplácí.

„Do úzkého manažerského kolektivu jsem přijal ředitele, který se na první pohled jevil jako nejlepší možný kandidát. Podle všech manažerských pouček i podle referencí z předchozího zaměstnání vypadal pro tuto klíčovou roli skvěle,“ popisuje závěr téměř ročního hledání Adam Liška.

Výběrové řízení mělo několik kol, nový ředitel úspěšně prošel všemi testy i manažerskou psychodiagnostikou, doložil skvělé výsledky z předchozího působení, a tak už nic nebránilo jeho zapojení se do týmu.

„Na první pohled jsem byl přesvědčen, že ta chemie tam bude fungovat. Víc jsem se soustředil na fakta, čísla a aktuální potřeby společnosti, ale nedíval jsem se na to, jak reálně zapadl do našeho kolektivu,“ přiznává Liška.

„Když to hodnotím zpětně, zjišťuji, že už na počátku spolupráce tam byly určité náznaky – signály, že nový kolega vyznává jiné hodnoty než já, ale tehdy jsem to bohužel neviděl,“ podotýká a pokračuje v příběhu, který vygradoval osobním útokem na jednoho ze zaměstnanců.

Nový ředitel byl skvělý na poradách, při prezentacích i řízení svěřené agendy, ale přesto k Adamu Liškovi postupně prosakovaly informace o tom, jaké metody kolega používá k vedení svého týmu a objevily se první pochybnosti. Klíčový tým, který vedl, se zasekl, jeho výkonnost klesla a v kolektivu začalo především vznikat silné napětí.

Adam Liška přiznává, že chyboval: „V daný moment jsem to nevnímal, neuvědomoval jsem si to, tak jak bych měl. Upřednostňoval jsem jeho zkušenosti a výsledky.“

Manažer po čase odhodil svou masku a ukázal pravou tvář – choval se k lidem bez respektu a pokory, dával najevo svou nadřazenost a ztrácel zábrany. „Jednoho dne velmi hrubě a veřejně osočil člověka kvůli tomu, v jakém oblečení chodí do práce a že tím zostuzuje celou firmu. Překročil hranici pokory. To byl konec. Z minuty na minutu a bez debaty. Po třech měsících jsem se rozloučil s ředitelem, kterého jsme hledali rok, ale já nemohl mít v týmu někoho, kdo absolutně nerespektuje svůj tým,“ popisuje závěr spolupráce Adam Liška.

Při tomto výběrovém řízení selhaly do té doby osvědčené diagnostické metody a postupy, proto je Adam Liška změnil.

„Dnes se více snažíme poznat charakter člověka, diagnostikujeme hlouběji a kandidátů na manažerské pozice se osobně ptám na hodnotové otázky a na to, jak jim pomáhají v rozhodování při vedení kolektivu. Zajímám se, jak řešili těžké situace, ve kterých jim nemohl pomoci žádný návod ani kolega, ale především si cíleně bereme pravidelnou zpětnou vazbu celého kolektivu,“ popisuje Liška.

Celý tento personální přešlap měl nakonec pozitivní dopady i na tým, který přišel o manažera. Jeho členové získali od Adama Lišky více důvěry a autonomie, čehož se chopili příkladně, výkony týmu stoupají, atmosféra se výrazně zlepšila a manažerské křeslo tak mohlo zůstat neobsazeno. Možná že čeká, až do něj doroste někdo zevnitř týmu. Až se tak stane, může si být jist tím, že jej Adam Liška maximálně podpoří, ale nejdříve si jej jeho tým proklepne.

Ing. Adam Liška, MBA

Životní motto: „Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe.“ T. Baťa.

Generální ředitel a předseda představenstva WITKOWITZ ENVI a.s
Místopředseda ELITE klubu MSK a Viceprezident České manažerské asociace
Dárce krve a registrovaný dárce kostní dřeně

Partnerem rubriky je ELITE klub MSK České manažerské asociace.

Sdílejte článek