Nejnovější zprávy: Ze skály pod Kružberskou přehradou spadl horolezec. Na místě zemřel Mladý policista z Ostravy, který měl před svatbou, zahynul. Rodině mají pomoci sbírky

Byznys

Agentura Moody´s opět zvýšila Ostravě ekonomický rating

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s opět zvýšila Ostravě ocenění. Ratingovou známku změnila městu z A1 stabilní na A1 pozitivní.

Ilustrační snímek centra Ostravy s věží Nové radnice (Foto: archiv)

Ostrava dosáhla nejvyššího možného hodnocení s totožným ratingem jako Česká republika, přičemž při udělování známek žádné město nemůže mít vyšší hodnocení než stát, do něhož náleží.

Ostrava byla ohodnocena za silný individuální výkon a pokračující hospodářský růst. Nové ratingové hodnocení je také reakcí na celkově zlepšený rating Česka z minulého týdne.

"Neděláme to prvoplánově kvůli ratingu, ale je sympatické vidět, že ratingová agentura oceňuje náš kontinuální tlak na efektivní, transparentní a prozíravou správu městských financí a rostoucí ekonomický potenciál Ostravy. Trojí zlepšení ratingu v průběhu tří let je výjimečné," uvedl primátor Tomáš Macura.

Jak město dále informovalo, ratingová agentura při udělování známky každoročně sleduje hospodaření všech 23 městských obvodů i 40 příspěvkových a obchodních společností zřízených Ostravou.

Dluh klesne o půl miliardy

Hodnocení se zabývá stávající finanční situací a finančním výhledem v souvislosti s ekonomickými, politickými, demografickými a dalšími podmínkami.

„Agentura Moody´s dlouhodobě oceňuje naše kontinuální snižování zadluženosti a tvorbu rezerv. Letos dluh města snížíme opět o téměř půl miliardy korun. Za poslední tři roky se nám podařilo snížit dluh na jednoho Ostravana o 4 475 korun," sdělila v tiskové zprávě náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.

Ostravě se podle ní daří držet nejnižší zadlužení na obyvatele mezi velkými českými městy. Momentálně dluh na jednoho obyvatele činí 7 254 korun.

Historicky je statutární město Ostrava hodnoceno agenturou Moody´s od roku 1998. Během dvaceti let se postupně zlepšovalo od původního stupně Baa1 až po současný A1 pozitivní.