Kultura
29/06/2024 Jaroslav Baďura

​Albert Čuba postaví ve Vítkovicích nové divadlo. Původní Mír bude ale pokračovat dál

Vizualizace: JA architekti

Principál Divadla Mír Albert Čuba postaví ve Vítkovicích nové divadlo.

"Uvažoval jsem o tom už nějak po covidu," říká Albert Čuba, který získal pro svůj záměr pozemek od obvodu Vítkovice na místním náměstí, jen několik desítek metrů od současného Divadla Mír. "Prodej pozemku nám schválilo zastupitelstvo, takže snad už nic nebrání tomu uskutečnit náš plán," řekl Čuba. Dodal, že pozemek pro stavbu divadla koupil za 14 milionů korun. Pod divadlem by mělo vzniknout podzemní parkoviště.

Vizualizace: JA architekti

Nyní se ladí budoucí podoba divadla. "Máme sice už několik vizualizací, ale na konkrétní podobě stavby se zatím ještě pracuje. Můžu ale už nyní všechny uklidnit, určitě nebudeme stavět nějakou nevzhlednou krabici nebo multiplex, bude to pěkná, moderní stavba," uvedl Čuba a dodal, že projekt dostal na starost ostravský ateliér JA architekti. "Chtěli bychom, aby novostavba divadla ještě s jedním projektem, který vznikne vedle, oživila náměstí a rozvíjela hezky dění v centru Vítkovic," uvedl Albert Čuba.

Chtěl vždycky stavět novou scénu zrovna ve Vítkovicích? "Vyplynulo to z okolností, jsme v Míru spokojeni, navíc hodně rozhodovalo to, že je sem dobrá dopravní dostupnost a parkování. Chceme totiž v novém divadle i v původním Míru obhospodařovat kulturu nejen v Ostravě, ale i v okolních městech, odkud k nám lidé jezdí, a pohodlný dojezd byl pro nás také důležitý."

Původní Divadlo Mír, které vzniklo v bývalém kině stejného jména, bude i po stavbě nové scény v provozu. "Plánujeme, že v původním Divadle Mír budeme hrát především komedie a v nové scéně se chceme více žánrově rozkročit v repertoáru," říká Čuba.

Odhaduje, že stavba nové budovy bude stát zhruba 150 milionů korun. "Financovat ji chceme z více zdrojů. Určitě využijeme úvěr, přivítáme nějaké soukromé investory, požádáme o příspěvek i naše fanoušky," říká Čuba, podle něhož je reálné, že první představení v novém divadle by se mohlo odehrát za tři až čtyři roky.

Sdílejte článek