Nejnovější zprávy: Akce plná netradičních zážitků. Ostrava ožila Freedom Festem David Pastrňák má 26 let. Na MS září, v NHL se spekuluje o jeho výměně z Bostonu

Kultura

Majáles začne tradičním průvodem masek! Hlavní hvězda bude Pokáč, říká Alexandra Tomášová

Na Slezskoostravském hradě vypukne v pátek 13. května další ročník studentského Majálesu. Podrobnosti přidává prezidentka pořádající Younie Alexandra Tomášová.

Alexandra Tomášová
Autor: Younie

Jak dlouho jste prezidentkou?
Nyní to budou dva roky, což je zároveň délka mého funkčního období, takže brzy budeme hledat nového prezidenta nebo prezidentku.

Jak se studentka stane prezidentkou? A jak se mohou do unie zapojit ostatní studenti?
Prezidenti v naší studentské organizaci vždycky vzejdou ze stávajících členů. Jak již bylo zmíněno, máme nastavené funkční období na dva roky, po kterých je vybrán nový prezident, a tak spolek stále udržujeme v chodu. Do Younie se může zapojit každý student Ostravské univerzity nebo Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který by chtěl při studiu dělat něco navíc. Studenti tak získají nejenom zábavu a nové přátele, ale také mnoho zkušeností, které se jim hodí do budoucího osobního i profesního života.

Co vše dnes unie dělá? Kde působí?
Younie se snaží dotvářet studentský život pro všechny ostravské studenty. Pořádáme party, ples, různé soutěže, ale i infoschůzky a to nejhlavnější, čím žijeme celý rok, je Majáles.

Po kolika letech bude Majáles v Ostravě?
Poslední ročník se odehrál v roce 2019. Na dalším ročníku jsme pak pilně pracovali, ale museli jsme ho dva měsíce před akcí zrušit kvůli pandemii. A až nyní, po třech letech, to konečně znovu vyjde.

Co to pro vás znamená, organizovat majáles po takové odmlce?
Především zodpovědnost, ale to by asi platilo při každém ročníku. Hlavním rozdílem pro nás je, že máme ve studentské organizaci většinu členů, kteří na Majálesu nikdy nebyli a nemůžeme se tak spoléhat na znalosti těch zkušenějších. Na druhou stranu tak můžeme přijít na něco nového, co by se při předávání stávajících zkušeností nevymyslelo.

Kdy a kde se letošní Majáles koná?
Pro konání jsme si vybrali šťastné datum pátek 13. května 2022 a stejně jako při posledním ročníku se Majáles odehraje na Slezskoostravském hradě.

Kdo bude hlavní hvězdou?
Z českých kapel bude největším tahákem Pokáč a ze zahraničních jsou to britští DJ Culture Shock a duo Calyx & Teebee.

Trvá Majáles pouze jeden den nebo si můžou diváci užít zábavu i na dalších akcích?
V průběhu března a dubna probíhal doprovodný program, který má studentům ukázat, že Majáles není jenom o samotném festivalu, ale také o vzdělávání a další zábavě. Bylo tak možné zahrát si laser game, poměřit své znalosti v hospodském kvízu nebo si poslechnout vycházející hvězdy ostravské hudební scény na band contestu. Poslední doprovodnou akcí bude tradiční majálesový průvod masek, který proběhne v pátek 13. května před zahájením festivalu. V letošním roce bude tématem cesta kolem světa. Navíc každý, kdo přijde do průvodu a bude mít masku, má vstup na Majáles zadarmo.

Kolik stage bude areál mít?
V areálu budou čtyři stage a jedno překvapení. Dvě největší budou umístěny na loukách před hradem a diváci si na nich budou moci poslechnout celou řadu vynikajících kapel. Hrad je pak vyhrazen pro elektro stage, kde se představí zahraniční i lokální DJ a také pro Younii stage, na které si zahrají místní kapely, které tak mají možnost ukázat svůj talent širokému publiku.

Kde mám hledat více informací a program?
Všechny informace o Majálesu lze najít na našich stránkách www.majalesostrava.cz nebo na našich sociálních sítích.

Jaké pivo bude na Majálesu?
Věřím, že všechny příznivce dobrého piva potěší, že si na Majálesu budou moct užít tradiční Radegast 12° a kromě toho novinku Radegast Ratar 11°.

Jak se vlastně takový Majáles financuje?
Příjmy Majálesu se skládají z mnoha zdrojů. Podporují nás univerzity, získáváme dotace a sami si sháníme partnery. Kromě toho máme samozřejmě příjmy také ze vstupného.

Chcete některým partnerům poděkovat?
Můj největší dík určitě patří oběma univerzitám, bez kterých bychom akci nemohli uskutečnit a pak také společnosti HSF System, která je naším generálním partnerem.