Politika
03/10/2020 ČTK

ANO chce v Moravskoslezském kraji pokračovat s lidovci a ODS

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) chce i v dalším období spolupracovat s KDU-ČSL a ODS.

Jednat bude i s ČSSD a Piráty. Vznik koalice ale očekává brzy. Vondrák to dnes řekl na dotaz ČTK. Hnutí ANO zvítězilo v krajských volbách v Moravskoslezském kraji se ziskem přes 30 procent hlasů.

"Vždycky jsem deklaroval, že jsme v poločase. Já to vidím jako přirozené pokračování v tom, co jsme začali před těmi čtyřmi lety," řekl Vondrák. Podle něj by koaliční dohoda mohla být dojednána brzy.

"Nejsem typ člověka, který rád dlouze vyjednává," podotkl Vondrák. Dodal, že není na co čekat i s ohledem na to, že v pondělí bude vyhlášen nouzový stav.

"Držet kraj v nejistotě s kým a proti komu, to si myslím, že nemá smysl, takže hledáme tu cestu, jak to udělat co nejrychleji," řekl hejtman.

Nabídku koaliční spolupráce ČTK potvrdil i náměstek hejtmana a lídr lidovců Lukáš Curylo. "Budeme mít o jeden mandát méně, ale teď jsme se vrátili z jednání s ANO a ANO nás přizvalo do koaliční spolupráce a chce nám nechat i stejné resorty. Co se týká ostatní spolupráce, tak to bude na ANO, koho přizve jako dalšího koaličního partnera," řekl Curylo.

Lidovcům by tak jako dosud mohl zůstat resort kultury a sociálních věcí.

Vondrák potvrdil, že ANO se o pokračování koalice bavilo už i s ODS. Uvedl, že hovořil s lídrem občanských demokratů a svým náměstkem Jakubem Unuckou.

"Má nějaké své představy, které mi připadají jako velice racionální a rozumné, takže předpokládám, že v tom budeme pokračovat," řekl Vondrák. Případné jednání o postech pro ODS bude podle Vondráka předmětem dalších dohod.

S výsledkem voleb je spokojen. "Bylo by troufalé říct, že spokojen nejsem. Samozřejmě jsem spokojen. Myslím si, že je to vysvědčení toho, že ty čtyři roky jsme se snažili pro ten kraj dělat to nejlepší," řekl Vondrák.

Hejtman uvedl, že chce jednat i s Piráty a ČSSD. Na dotaz, zda dokáže vyloučit případnou koaliční spolupráci s Piráty, uvedl, že v politice se říká "nikdy, neříkej nikdy".

"Chtěl bych říct, že se nedá nic vyloučit. Máme před sebou další jednání, takže vždycky je třeba mít nějaký plán B..., ale dle mého názoru já tady nevidím nějaký problém a bylo by to z mé strany nefér, kdybych porušil ty gentlemanské dohody," míní Vondrák.

Upozornil, že zastupitelstvo má své výbory a rada komise, kde by například Piráti mohli působit.

Obavu, že by dosavadní koaliční partneři vyšachovali ANO, nemá. "Ta aritmetika vychází tak, že asi těžko. To by museli porušit některé své morální principy. Samozřejmě stát se to může, ale pak už nemá cenu být v politice," míní hejtman.

Sdílejte článek