Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Politika

ANO chce v Ostravě většinu v radě, na magistrát míří nové tváře

Hnutí ANO, vítěz komunálních voleb v Ostravě chce mít v jedenáctičlenné městské radě většinu - šest míst. Nově chce získat resort investic.

Foto: Archiv

Do případné koaliční smlouvy je ale ochotno zanést mechanismus, který mu u klíčových hlasování znemožní přehlasovat koaliční partnery.

Vyjednávání v Ostravě stále směřuje ke koalici ANO, hnutí Ostravak, ODS a lidovců, řekl primátor a lídr ostravské kandidátky ANO Tomáš Macura.

Zopakoval, že s ODS a lidovci je hnutí dohodnuto, podoba koalice se pořád dojednává s hnutím Ostravak. Lídři obou uskupení se mají opět setkat ve čtvrtek odpoledne. Primátor uvedl, že klub ANO dnes rozhodoval i o nominacích na jednotlivé posty.

O funkci primátora se má opět ucházet Macura, ANO chce i náměstka pro životní prostředí, kde znovu nominuje Kateřinu Šebestovou, která tuto funkci zastávala již v uplynulém období.

Jako náměstka pro majetek chce ANO zachovat Radima Babince. Investice, které chce hnutí nově získat, by měla podle představ hnutí vést dosavadní místostarostka Poruby Zuzana Bajgarová.

Kromě tří náměstků požaduje ANO dva radní, nominováni byli Martin Bednář, který byl v uplynulém volebním období starostou nejlidnatější městské části Jih, a pak Karel Malík.

Podle primátora by ODS měla získat jednoho náměstka pro finance, kterým by mohl být Martin Štěpánek. V minulosti odpovídal za školství, sport a vzdělávání. Po tlaku ale rezignoval, když se ukázalo, že řídil pod vlivem alkoholu.

Štěpánek se tehdy hájil tím, že jen přeparkovával. Opakovaně tehdy svého jednání litoval. Macura dodal, že ODS by měla získat i radního pro bezpečnost, kterým by se mohl stát lídr kandidátky a senátor Zdeněk Nytra, někdejší šéf moravskoslezských hasičů. Lidovci by si mohli udržet náměstka pro kulturu, kterého by opět mohl dělat Zbyněk Pražák.

Na hnutí Ostravak zůstává doprava, kterou měl už teď v gesci lídr hnutí Lukáš Semerák, ale vykonával ji coby radní. Sociální a zdravotní oblast by opět mohla připadnou Michalu Mariánkovi. Macura se domnívá, že oba posty by měli řídit náměstci.

S hnutím Ostravak ale Macura o podmínkách další spolupráce bude ještě jednat. Semerák už dříve řekl, že zásadní podmínkou pro spolupráci je i řešení situace v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde hnutí Ostravak volby vyhrálo, a chce tam mít znovu starostu.

"To já akceptuji, protože ty volby vyhráli," uvedl Macura.