Nejnovější zprávy: Na Jablunkovsku hořela chata. Policie našla na místě lidské ostatky Advent bez trhů, rozsvícení vánočních stromů bez veřejnosti. Města omezují veřejné akce

Politika

ANO neuspělo ve Frýdku-Místku s hlasováním o stabilitě koalice

Opoziční hnutí ANO dnes ve Frýdku-Místku neuspělo se svým návrhem na hlasování o stabilitě obnovené menšinové koalice, kterou tvoří ČSSD, KDU-ČSL a hnutí Naše město F-M.

Zastupitelé na dnešním mimořádném jednání totiž ani neschválili program zasedání, a o navržených bodech se tak vůbec nehlasovalo. Někteří zastupitelé kritizovali hnutí za zbytečné plýtvání časem.

Menšinová koalice, která měla tichou podporu komunistů, se rozpadla na počátku září, když uskupení Naše město F-M před zasedáním zastupitelstva vypovědělo koaliční smlouvu a za podpory hnutí ANO se neúspěšně pokusilo odvolat primátora Michala Pobuckého (ČSSD).

Po týdnech patové situace pak trojkoalice, která městu vládne od února 2015, obnovila minulý týden spolupráci a uskupení znovu podepsala koaliční smlouvu.

„Počítali jsme s tím, že zastupitelé, kteří jsou uvědomělí a opravdu zastupují zájmy občanů, tak tento program podpoří,“ řekl novinářům Petr Gaj (ANO). Dodal, že cílem svolání mimořádného zastupitelstva byla debata o tom, kdo tvoří koalici, a bude tudíž předkládat i rozpočet pro příští rok.

„To vedení města slyšet nechce, nereaguje na to a slyšeli jsme jen předvolební rétoriku, co se všechno udělalo,“ podotkl Gaj. Podle něj je rozhodnutí zastupitelů pro hnutí zklamáním. O svolání dalšího mimořádného jednání však již v tuto chvíli usilovat nebude.

„Zastupitelé byli překvapeni tím, že hnutí ANO svolá zastupitelstvo a teprve na tom jednání vymýšlí svůj vlastní program. Do začátku zastupitelstva nepředložili žádný materiál, o kterém by se mohla vést diskuse. Takže to bylo velmi nepřipravené,“ řekl primátor Pobucký.

Podle něj si hnutí zastupitelstvo města plete s Poslaneckou sněmovnou. „Vyslovení nedůvěry nebo důvěry na obcích neexistuje, to znamená, že takový návrh není ani hlasovatelný,“ uvedl Pobucký. Podle něj je obnovená koalice stabilní. „Restartovali jsme koaliční smlouvu s KDU-ČSL a hnutím Naše město F-M a fungujeme dál tak, jak jsme fungovali před tím,“ dodal.

Volby ve Frýdku-Místku vyhrálo v roce 2014 hnutí ANO, které pak vytvořilo koalici s ČSSD. Sociální demokraté ale později smlouvu vypověděli a vytvořili menšinovou koalici s hnutím Naše město F-M a KDU-ČSL a s podporou KSČM. V září se ale koalice rozpadla a znovu byla obnovena v minulém týdnu.

ANO po volbách získalo 15 mandátů, ČSSD 12, Naše město F-M a KSČM po šesti a lidovci mají čtyři zastupitele. V zastupitelstvu po volbách vznikl ještě Realistický klub, jehož členy je nyní jeden zástupce původně zvolený za ČSSD a jeden původně zvolený za lidovce.