Nejnovější zprávy: Linka Mošnov-Varšava: od jara pětkrát, od září desetkrát týdně! Tip na výlet: ​advent v zadumaném kraji slezského moře

Politika

Ano se v Opavě rozdělilo na dvě Ano. Obě chtějí do vedení města

Nepřehledná situace ve vedení města panuje v těchto dnech v Opavě. ANO v Opavě sice vyhrálo komunální volby a obsadilo post primátora, jenomže se nyní rozštěpilo na dvě části. Ve volbách druhá ČSSD nyní cítí šanci vyjednat pro sebe lepší podmínky a dostat se z opozice do vedení města.

Minimálně pět různých variant seskupení vedení města je ve hře v současné době v Opavě. Kartami rok po komunálních volbách zamíchalo ANO, které se rozdělilo na dvě části. Ve hře je však dalších osm politických stran a sdružení. Také proto je situace značně nepřehledná.

Ještě v listopadu by mělo být jasno o tom, kdo nadále povede město – lídři všech stran se shodli, že právě v listopadu musí proběhnout mimořádné zastupitelstvo. Nejen proto, aby se utvořilo nové vedení města, ale také z toho důvodu, aby město mohlo přijmout v prosinci rozpočet na příští rok.

Opavští sociální demokraté, kteří získali ve volbách druhý největší počet hlasů, ale zůstali v opozici, nyní cítí šanci dostat se zpět do hry. Jednají například s lidovci a se Změnou pro Opavu, k většině jim však chybí ještě minimálně jeden nebo dva silné subjekty. Proto nyní obě rozštěpená křídla ANO vyjednávají o své ceně.

Podle pozorovatelů je ale ještě možné, že se znovu dohodnou obě rozdělené skupiny ANO, nebo alespoň jejich části,  a velká změna na magistrátu v Opavě se nakonec neodehraje.