Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Regiony

Asi 300 lidí bylo evakuováno na Opavsku. Hledač kovů našel leteckou pumu

​Okolo 300 lidí bylo dnes evakuováno z domů v obci Sosnová na Opavsku, poté co tam hledač kovu našel nevybuchlou leteckou pumu z války.

Ilustrační foto: Policie ČR

Vzhledem ke stavu munice provedl policejní pyrotechnik na místě její řízenou likvidaci. Lidé se mohli vrátit domů po několika hodinách. Policie to sdělila na twitteru.

Šlo o nevybuchlou leteckou pumu německé výroby o hmotnosti 250 kilogramů. Od toho se odvíjel prostor, který musel být evakuován. Jako bezpečný perimetr policie určila 1,5 kilometru.

Aby lidi evakuovali, prošli policisté ve spolupráci s hasiči 120 rodinných domů. Většina obyvatel ale domy opustila už dřív, protože slyšeli výzvy starosty v obecním rozhlasu. "Složky integrovaného záchranného systému evakuovaly pět desítek osob," uvedla policie.

Na Opavsku se během války odehrávaly těžké boje. Pozůstatky po nich v podobě nevybuchlé munice jsou tam nacházeny poměrně často hlavně při výkopových nebo zemědělských pracích.

Například v roce 2018 našli dělníci nevybuchlou leteckou pumu při výkopových pracích u zámku v Hlučíně. Z okolí tehdy bylo evakuováno téměř 300 lidí a uzavřena frekventovaná silnice I/56 spojující Ostravu s Opavou.

Největší podobný zásah posledních let se uskutečnil v březnu roku 2015 na sídlišti v Opavě-Kateřinkách, kde kvůli nevybuchlé německé letecké pumě nalezené rovněž při výkopových pracích bylo na déle než čtyři hodiny evakuováno na 700 lidí.